Областният управител на Перник д-р Симеон Василев поиска експеримент с машинно гласуване да бъде направен и в Перник.
На среща с кметовете и секретарите на общините в региона той подчерта, че много от хората ще гласуват за първи път с машини и за целта е необходима широка разяснителна кампания.
Д-р Симеон Василев посочи, че ще направи всичко, което зависи от него, предстоящите парламентарни избори да бъдат прозрачни и честни. Той акцентира и на необходимостта от профилактика на епидемията от коронавирус.
„Трябва да предприемем всички профилактични действия при организирането и провеждането на тези избори. И моята лична молба е към всички настоящи и бъдещи членове на Районната на секционните избирателни комисии да се ваксинират, за да може хората, които гласуват и хората, които участват изцяло в изборния процес да са защитени“, каза д-р Василев.
По време на срещата беше дадена добра оценка на организацията на предходните избори от 4 април, като становището и на шестте общини е тя да се запази в този си вид и на 11 юли.
В същото време от по-малките общини настояха да се мисли и в посока експерти на „Информационно обслужване“ да обработват данните от гласуването на място по общини, така, както се прави на местните избори.
Все по-трудно са намират желаещи да бъдат членове на СИК заради пътуването до областния център и дългото чакане за предаването на изборните книжа, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова, цитирана от БНР.
Още от България
Слънчево и горещо, на места с краткотрайни валежи
Ще духа слаб, в Източна България и умерен вятър от изток-североизток, термометрите ще показват между 31° и 36°, в София - около 31°
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"