6 Декември, 2025

Огнян Минчев: Да информираме кандидата за премиер - Преспанското споразумение е между РСМ и Гърция

Огнян Минчев: Да информираме кандидата за премиер - Преспанското споразумение е между РСМ и Гърция

Огнян Минчев

Предложеният за премиер Пламен Николов от ИТН стартира медийните си изяви с гаф в "Панорама" по БНТ. Той заяви, че от 2017 г. има неизпълнени точки по Преспанското споразумение с Република Северна Македония. Договорът обаче между София и Скопие няма нищо общо със споразумението на западните ни съседи с Гърция.  Политологът Огнян Минчев припомни на кандидата за министър-председател, че темета със Северна Македония е деликатна и не трябва да се действа по начин, който може накрая да доведе до непоправими щети.  

"Докато е време - да информираме кандидата за премиер Пламен Николов. Преспанското споразумение е между РС Македония и Гърция - не между РС Македония и България. Ние също имаме договор със Скопие, но да го "ревизираме", както пожела г-н Николов ще бъде много трудно и най-вероятно - много неизгодно. Най-малкото защото мощната сърбоманска общност в елита на Скопие, начело с ВМРО-ДПМНЕ, се бори точно за това - за ревизия и релативиране на договора. Този договор е несъвършен - той е недостатъчно конкретен, но ревизирането му е по-опасно от придържането към него и неговите постулати", коментира политологът Огнян Минчев във Фейсбук.  

"Бих посъветвал г-н Николов две неща. Първо, да настоява пред партийния си началник номинацията за министър на външните работи да бъде сериозна, отговорна и съобразена с предизвикателствата, с които България ще трябва да се справи, включително в двустранните отношения с Македония през следващите месеци и години. Второ, лично да осмисли и да защити пред големия си началник балансирана политика спрямо проблемите в отношенията с РС Македония, най-малкото защото един пореден провал в тази политика би нанесъл непоправими щети върху българския национален интерес, а оттам - и върху управлението на ИТН. Темата е деликатна - патосът на "Боят настана, тупкат сърца ни..." е неадекватен", предупреди Огнян Минчев.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: Не вярвам мнозинството да се пропука при вота на недоверие

Христо Гаджев: Не вярвам мнозинството да се пропука при вота на недоверие

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”