17 Август, 2026

Огнян Стоичков, Бюро за контрол на СРС: Двама души от протестите са подслушвани незаконно

Огнян Стоичков, Бюро за контрол на СРС: Двама души от протестите са подслушвани незаконно
Огнян Стоичков

Той потвърди, че СРС спрямо протестиращи са били прилагани на основание архаични текстове - че са готвили преврат

"От проверките, които извършихме, стигнахме до извода, че спрямо две лица, участващи в протестите, са прилагани неправомерно специални разузнавателни средства. Едно от лицата е с активна политическа дейност и е извън протестите", заяви пред БНТ Огнян Стоичков от Националното бюро за контрол на СРС.

"В момента са в ход още 6 проверки, за които имаме информация, че са прилагани СРС спрямо лица, участващи в протестите и тези 6 проверки обхващат повече лица", допълни той.

Стоичков уточни, че в последния месец и половина - от 20 май до 7 юли в Бюрото за контрол на СРС са постъпили 80 сигнала на граждани, които твърдят, че участвайки в протестите, спрямо тях са използвани незаконни СРС.

"Ние за този месец и половина сме извършили 45 проверки по тези сигнали. Остават почти още толкова", добави той.

По отношение на констатираното неправомерно използване на СРС, от Бюрото са сезирали компетентните органи по закон.

"На 9 юли те са получили уведомление за нашата позиция, защото ние сме длъжни по закон да сезираме главния прокурор, ръководителя на Специализираната прокуратура, ВСС и министъра на правосъдието. Съобразно тяхната компетентност, ако те решат, ще предприемат необходимите действия. Разбира се, докладваме и на парламента", добави той и увери, че при покана от тези институции, Бюрото ще съдейства в среда, която ще запази класифицираната информация.

Стана ясно и известното вече в публичното пространство - че СРС спрямо протестиращи са били прилагани на основание архаични текстове - че са готвили преврат.

Според Стоичков това е колизия със Закона за митингите, при който режимът за протести и демонстрации дори е разрешителен. В случая има непропорционалност на проявите и искането за прилагане на СРС.

Сподели:
Борисов:  Като разбраха, че  Димитър Николов  ще ги бие на президентските избори,  дадоха "Евровизия" на Бургас

Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас

"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той

България вече разполага с антидрон системи - първите две пристигнаха

България вече разполага с антидрон системи - първите две пристигнаха

Системите са закупени от американската компания AXON

Гълъб Донев се сети: Ще защитя държавния интерес в „Международен панаир Пловдив“ АД

Гълъб Донев се сети: Ще защитя държавния интерес в „Международен панаир Пловдив“ АД

С подаденото заявление финансовото министерство застава зад предприетите от Министерството на икономиката и индустрията съдебни стъпки.

Коментари (0)