21 Януари, 2026

Омбудсманът против поскъпването на тока

Омбудсманът против поскъпването на тока

Цената на енергията трябва да е адекватна на качеството на предоставяната услуга, както и на степента на изпълнение на инвестициите

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до енергийния регулатор, в която категорично се противопоставя на исканията на дружествата ЧЕЗ, EVN и Енерго Про за повишаване на цената на тока от 1 юли. 

"Обезпокоително на фона на утежнената епидемична обстановка е исканото от ЧЕЗ увеличение с 44% на нощната тарифа, както и средното увеличение на Енерго-Про с 1,6%, и на ЕВН с 2%“, посочва общественият посредник.

Ковачева напомня, че през изминалата година оплакванията на граждани до нея, свързани с некачествени електроснабдителни услуги, са нараснали значително. 

Основно сигналите са свързани с чести прекъсвания, ниско захранващо напрежение, аварии по мрежата. 

В тази връзка, смята омбудсманът, цената на енергията трябва да е адекватна на качеството на предоставяната услуга, както и на степента на изпълнение на инвестициите.

В заключение, общественият посредник настоява за пълна прозрачност и публичност при вземането на решенията за цената на тока и за баланс между интересите на енергийните предприятия и клиентите.
Сподели:

Коментари (0)

Запрянов: Не планираме да изпращаме български военнослужещи в Гренландия

Запрянов: Не планираме да изпращаме български военнослужещи в Гренландия

Министърът в оставка отговори на въпрос на народния представител Ивелин Първанов от парламентарната група на "Възраждане", който попита дали има вероятност български военни да участват в учението на силите на НАТО на острова

Правителството одобри тримата кандидати за европейски прокурор от България

Правителството одобри тримата кандидати за европейски прокурор от България

Министърът на правосъдието ще изпрати номинациите на специалния европейски орган за последваща селекция. След разглеждане и изслушване на кандидатите ще стане ясно дали те отговарят на условията.

Съветник от "Да, България": Полицаи пият по време на дежурства в метрото

Съветник от "Да, България": Полицаи пият по време на дежурства в метрото

Информацията не е потвърдена, признава авторът на сигнала Симеон Ставрев - общински съветник от ПП-ДБ.