Пернишкият окръжен съд осъди община Перник заради незаконно провеждане на обществената поръчка за сметосъбирането на града, съобщиха източници от Темида. Сключеният от кмета Станислав Владимиров договор е обявен за нищожен, защото е подписан в разрез със закона. Заради незаконната поръчка общината е осъдена да плати близо 100 000 лева от парите на пернишките данъкоплатци (Решение № 18 гр. Перник, 12.04.2023 г., виж прикачения файл, б.р.).
Това е вторият тежък удар срещу Владимиров, след като преди месец излезе доклад на Агенция за държавен и финансов контрол (АДФИ) - № ДИД1-ПК-3/12.12.2022 за дейността на общината по време на управлението му. Почти всички обществени поръчки на общината са правени в нарушение на Закона. Ревизорите констатират, че има пълно погазване на процедурите по време на мандата. Държавната проверка установява още, че общината е правела всичко, за да може определена фирма да спечели дадена поръчка. Дадени са и редица конкретни примери за една и съща фирма, като най-големите нередности са за рекултивация на депо за неопасни отпадъци. Според АДФИ са се използвали хватки, за да се отстранят нежелани от Станислав Владимиров кандидати. В доклада се вижда, че градоначалникът е правил възражения на всяка една констатация на АДФИ, но нито едно от тях не е прието.
Фактор
Това е вторият тежък удар срещу Владимиров, след като преди месец излезе доклад на Агенция за държавен и финансов контрол (АДФИ) - № ДИД1-ПК-3/12.12.2022 за дейността на общината по време на управлението му. Почти всички обществени поръчки на общината са правени в нарушение на Закона. Ревизорите констатират, че има пълно погазване на процедурите по време на мандата. Държавната проверка установява още, че общината е правела всичко, за да може определена фирма да спечели дадена поръчка. Дадени са и редица конкретни примери за една и съща фирма, като най-големите нередности са за рекултивация на депо за неопасни отпадъци. Според АДФИ са се използвали хватки, за да се отстранят нежелани от Станислав Владимиров кандидати. В доклада се вижда, че градоначалникът е правил възражения на всяка една констатация на АДФИ, но нито едно от тях не е прието.
Още от България
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?
Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него
Огнян Минчев: Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни
„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът