16 Април, 2026

От БЛС изненадани от заявката на здравния министър за отпадане на медицинските бележки за ученици

От БЛС изненадани от заявката на здравния министър за отпадане на медицинските бележки за ученици

От Лекарския съюз обявиха, че са разбрали за идеята от телевизионния екран и не са изразявали такова съгласие.

Лекарското съсловие е изненадано от заявката на здравния министър проф. Христо Хинков, че се планира отпадане на медицинските бележки, с които се извиняват отсъствията на учениците. Това става ясно от позиция на Българския лекарски съюз, разпространена след интервю на министър Хинков, в което той твърди, че от съсловната организация са изразили принципна подкрепа за готвената промяна.

Да се отменят медицинските бележки за учениците и вместо тях родителите да предоставят в училище амбулаторния лист от прегледа на детето – това предложение е отправило здравното министерство до образователното ведомство и до дружеството "Информационно обслужване", съобщи в ефира на бТВ министър Хинков.

По думите му от Лекарския съюз са дали принципно съгласие, очаква се предложението да бъде завършено в най-скоро време. От Лекарския съюз обявиха, че са разбрали за идеята от телевизионния екран и не са изразявали такова съгласие.

Подобна промяна повдига много въпроси, сред които: Каква част от "чувствителната" информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея? С каква нормативна промяна ще се въведе това и в какви срокове? Какво се случва с отсъствията на децата, лекувани в болниците? Как ще се упражнява контрол? И не на последно място да очакваме ли скоро да отпаднат болничните листове?, посочват от съсловната организация.
Сподели:

Коментари (0)

Повече слънце днес и пролетни температури

Повече слънце днес и пролетни температури

След събота прогнозата е за променливо времето, с повече облаци и дъждове

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

„Политико“ припомня позициите му, че Украйна е „обречена“ във войната с Русия и че нарастването на военната помощ от ЕС не предлага изход, а задълбочава конфликта. „Прокремълските симпати

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

"Първата стъпка е на гражданите – те подават сигнали, отказват да бъдат част от порочни схеми. Втората стъпка е на МВР, което разследва, събира доказателства и задържа нарушителите", посочи той