16 Май, 2026

От консултациите на Радев с партиите ще зависи датата на изборите

От консултациите на Радев с партиите ще зависи датата на изборите

За втори път президентът Румен Радев трябва да извърви процедурата по новите правила на Конституцията след направените промени, които Конституционният съд не отмени.

Това означава, че държавният глава има списък от няколко варианта, от които може да избере служебен министър-председател.

От това за колко време ще се проведат консултациите зависи и кога ще бъде датата на изборите. Списъкът става все по-кратък, защото повечето от хората в него отказаха още миналия път.

Рая Назарян като председател на Народното събрание вече отказа вчера.

Управителят на БНБ Димитър Радев също отказа този пост предният път през март. Остават Петър Чобанов и Радослав Миленков. Третият подуправител - Андрей Гюров, е отстранен.

Председателят на Сметната палата и заместниците му са другия вариант. Димитър Главчев, който беше председател на Сметната палата, потвърди, че е готов отново да поеме поста.

А заместниците му Тошко Тодоров и Горица Грънчарова-Кожарева през март отказаха.

Омбудсманът и заместникът ѝ са в списъка, но Диана Ковачева стана европейски съдия в Страсбург с 9-годишен мандат, а заместничката ѝ Елена Чернева-Маркова подаде оставка изненадващо и няма нов избор.

Това са вариантите, а след приключване на процедурата с консултациите президентът трябва с един указ да назначи служебен кабинет и да насрочи дата за предсрочни избори.
Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Вътрешният министър очаква доклад от директора на главна дирекция национална полиция по случая "Петрохан", за който твърди, че има нови факти

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

Позицията на правителството на Румен Радев  поставя страната ни в малцинство сред нейните европейски партньори и съюзници. Това на практика е отказ да се признае официално, че Русия е агресор, а Украйна жертва, заявяват от "Демократична България"

Шествие на мотористи блокира основни пътища в страната

Шествие на мотористи блокира основни пътища в страната

Цялото околовръстно на Пловдив е блокирано до 19:00 ч. Недоволството ескалира след като бяха вдигнати застрахователните премии, според мотористите, с над 70–80% до 100%.