26 Март, 2026

Отбелязваме Деня на спасяването на евреите от България

Отбелязваме Деня на спасяването на евреите от България

„Мемориала на спасителите”

На 10 март, в 12:00 ч., и тази година, за пореден път родолюбиви и благодарни българи и евреи, заедно с гости от Израел и други страни, ще отбележат Деня на спасяването на евреите от България - на найемблематичното за тая цел място „Мемориала на спасителите”, на ул. „Московска” № 33, представляващи три изправени плочи /стели/, изработени от оригинален йерусалимски варовик, издигнати през 1997 г. до северната страна на древната базилика „Св. София“. Събитието се организира ежегодно от Клуба на приятелите българи и евреи (КПБЕ) и Българо-еврейския научен институт (БЕНИ), в съдружие с посочените подолу организации.

Отбелязваме, че 10 март е официално утвърдената с указ от 2003 г. на Министерския съвет на Република България дата за Спасяването на българските евреи, а мястото на поклонинито е първият и най-отдавашен архитектурно-оформен такъв паметен ансамбъл в столицата благодарение на съвместните усилия на тогавашния кмет Стефан Софиянски и покойния голям български общественик Петър Константинов. Ще почетем гибелта на шестте милионa избити евреи в окупираните от Хитлерова Германия страни, както и помощта на българските власти в спасяването на десетки хиляди евреи от тези страни - в и през България, по пътя им към Обетованата земя.

Програмата включва : 
От 12 15 часа поднасяне на венци от Президента на Република 
България.
 От 12 45 часа Приветствени слова от Българо - Еврейския научен 
институт и Приятели.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев:  МВР започна за първи път от 2021-а година насам да си върши работата

Асен Василев: МВР започна за първи път от 2021-а година насам да си върши работата

Той обясни, че посещенията му в по-малки населени места са именно с тази цел — да насърчи хората да гласуват без страх и натиск

Мистерията „Петрохан-Околчица“: Ралица Асенова с още разкрития и горещи въпроси към институциите

Мистерията „Петрохан-Околчица“: Ралица Асенова с още разкрития и горещи въпроси към институциите

Почернената майка очаква да види „дали ще благоволи някой да направи брифинг по темата и да ни поговорят този път за същественото, а именно – убийствата на Петрохан и Околчица"

ЦИК поиска по-широки паравани за гласуващите със затруднения

ЦИК поиска по-широки паравани за гласуващите със затруднения

Предвиждат се специализирани секции за хора с физически затруднения в сградите, където ще се гласува, които са с повече от един етаж, те трябва да бъдат обособени на първия етаж