14 Май, 2026

Откриха нова морска мина в наши води, обезвредена е

Откриха нова морска мина в наши води, обезвредена е

Военнослужещи от Военноморските сили унищожиха плаваща мина, открита в акваторията на Черно море. Сигналът за плаващ предмет, наподобяващ морска мина, е получен в щаба на ВМС в 17.05 часа вчера от Морския спасителен координационен център, съобщиха от Министерството на отбраната.

Обектът е забелязан на 14.8 морски мили източно от нос Кочан, от моторен кораб, плаващ под украински флаг. Хидрографската служба на ВМС е излъчила навигационно известие за опасност от мини с цел уведомяване на корабите, плаващи в националните морски пространства.

След изчисления от експерти в щаба на ВМС (скорост на вятър и морско течение) е определен район на търсене, в който действат дежурният вертолет „Пантер“ от морската вертолетна авиобаза „Чайка“ и дежурният кораб - базов миночистач „Прибой“, с командир капитан III ранг Станислав Георгиев, от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби. Екипажът на вертолета локализира обекта, определя го като мина и остава в района до пристигане на дежурния кораб.

На борда на базов миночистач „Прибой“ военнослужещи от формированието за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси с ръководител капитан III ранг Петър Найденов класифицират мината като котвена, тип „Ям“, приведена в бойно положение. В 14:40 ч. боеприпасът е унищожен с контролиран взрив от групата водолази - взривчици, съобщи БГНЕС.

Вчера морска мина беше открита и обезвредена съвсем близо до брега срещу село Тюленово.

Сподели:

Коментари (0)

Сияна трябва да остане последната. Когато няма справедливост, безнаказаността убива отново

Сияна трябва да остане последната. Когато няма справедливост, безнаказаността убива отново

"Вероятно ще има окончателна присъда след 7-8 години. Както в повечето подобни случаи. Аз не съм съгласен с това и няма да се примиря", казва Николай Попов

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протестиращите носеха български, украински и европейски флагове, също и постери, на които се виждаше цигулка, от която капе кръв - на фона на причинените от Русия разрушения в Украйна

 Мартин Димитров Това е безумно! Мерките на Радев покачват инфлацията

Мартин Димитров Това е безумно! Мерките на Радев покачват инфлацията

Той подчерта, че проблем с растящите цени действително има, но според него причините са другаде – международното поскъпване на петрола заради войната и високите държавни разходи.