10 Май, 2026

Отменени влакове и бедствено положение по места заради снеговалежите

Отменени влакове и бедствено положение по места заради снеговалежите

Повече от 20 влака са отменени от сутринта заради аварии по електрическата мрежа, най-вече в Северна България.

Пред "Хоризонт" Борислав Аврамов от компанията "Железопътна инфраструктура" обяви, че най-сериозен е проблемът при Мездра:

“Там имаме няколко далекопровода на електропреносните предприятия, които са паднали върху нашата контактна мрежа. В следствие, на което са я и повредили и няма захранване и нашите екипи работят по отстраняване на тези аварии“.

От пресцентъра на НКЖИ съобщиха, че движението на влакове по направлението София - Мездра е възстановено.

Влакове не се движат единствено по направленията Самуил-Висока поляна-Хитрино, като  се очаква до час движението и там да бъде пуснато. Спряно остава движението на влакове в направлението Копривщица-Антон.

Ганичният пункт Дунав мост при Русе е отворен само за леки автомобили. По искане на българската страна товарните камиони с тегло над 12 тона се спират на територията на Гюргево. На територията на Русенска област тировете изчакват на обезопасени места.

Заради силен вятър е затворена магистралата от Букурещ до Констанца.

Зимната обстановка в Разградска област е много тежка. Бедствено положение е обявено в община Самуил.

Много населени места са без ток и вода. Със заповед на министъра на образованието 6 и 7 февруари са обявени за неучебни.

Пътищата по всички направления в Разградско остават затворени за движение. В момента бедстващи по пътищата няма, увери заместник областният управител Евгени Раданов:

"Роторните снегорини на почистващи фирми изнемогват, не могат да отпушат изходите на града да тръгнат екипите на “Енерго Про“. Чакаме разчистванията. Имахме проблем с 12 души, които са на хемодиализа от община Исперих, трябва да бъдат транспортирани до болница Разград - верижна машина на противопожарна опасност тръгна и ще ги докара."

Две коли с около десет румънци са закъсали тази нощ в района на село Осенец. Те са настанени в сградата на пожарната в Разград. "Осигурена им е храна", каза още Драганов.

Пред бедствено положение заради падналия сняг е община Берковица. В 18 населени места няма ток.

На територията на община Вършец днес и утре е обявена ваканция за учениците и детските градини. Между 50 и 80 сантиметра е снежната покривка в балканската община. В община Монтана без ток са 8 села и част от Николово.

Единствено село Бързия няма проблеми с електрозахранването и в част от град Берковица, съобщи кметът Димитранка Каменова:

"Във всички останали 18 населени места няма електричество".

Цялата налична техника на снегопочистващата фирма е ангажирана, чака се снега да спре, за да се отстранят повредите.

"Много паднали клони, много жици, които фирмата спира да чисти на тези места, защото чакаме да дойде "Пожарна безопасност" и "Гражданска защита", за да нямаме проблеми след това с тези паднали жици. Така, че към настоящият момент сме пред бедствено положение", обясни Каменова.

Силният вятър тази нощ и падналият мокър сняг изпокъсаха жици и оставиха без ток и населени места в общините Вършец и Георги Дамяново.

Въпреки снежната обстановка  училищният процес в област Благоевград е започнал нормално след десетдневната грипна ваканция, съобщиха от Регионалното управление по образование.

Само в община Якоруда  със заповед на кмета  днес и утре са неучебни дни.

Пет общини в областта излязоха в грипна ваканция още на 27-и. януари, а останалите в края на месеца. Учебните занятия в цялата област бяха преустановени до вчера, 5 февруари, заради обявената грипна епидемия.

Още вчера началникът на РУО Ивайло Златанов е изпратил писма до всички училища да започне отоплението на училищните сгради.

Към момента няма информация лошото време да е възпрепятствало учениците да стигнат до училищата.

Кметът на община Якоруда Нурадин Кафелов е удължил грипната ваканция с аргумента, че вълната на заболяването там още не е отминала, съобщи още Ивайло Златанов:

"По член 105, алинея 3 има право да обяви до три дни, тоест да не ползват този регламент в закона и обявява днеска и утре за неучебни на територията на община Якоруда".

Всички пътища в областта са почистени и проходими при зимни условия, съобщиха от Областно пътно управление.

Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона към граничния пункт със Северна Македония „Станке Лисичково“.

Забрана за движение на камиони е въвела и Гърция на ГКПП “Илинден- Ексохи“. Останалите автомобили трябва да се движат задължително с вериги.

По-рано обстановка в страната също беше тежка заради снеговалежите. 
Сподели:

Коментари (0)

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

ДБ обяви война на кабинета „Радев“, но остави отворена вратата за съдебна реформа

По думите на съпредседателя на "Да, България" хората ще разберат, че може би става дума за подмяна на един олигархичен модел с друг

Само на хартия: "Прогресивна България" задава нов курс в отношенията с Украйна

Само на хартия: "Прогресивна България" задава нов курс в отношенията с Украйна

По думите на Петър Витанов, председател на ПГ на ПБ те не виждат необходимост НС да ратифицира 10-годишното споразумение с Киев в областта на отбраната

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Венко Сабрутев атакува кабинета на Радев: Назначенията са скандални, а бюджетът ще трупа нови дългове

Гълъб Донев не е нов, той подписа „Боташ“ - най-голямата корупционна сделка, имаме един земеделски министър, зад който прозира кой - Таки, изтъкна депутатът от ПП