23 Декември, 2025

Овчаров: Радев да поеме отговорност за решаване на енергийната криза

Овчаров: Радев да поеме отговорност за решаване на енергийната криза

Румен Овчаров

"България не може да бъде остров на стабилност в това бурно море. Никъде няма мерки, които да са решили проблемите свързани с енергийната криза. Към момента не виждам действия, които да водят до излизане от тази криза", заяви бившият енергиен министър Румен Овчаров, цитиран от БГНЕС.

Овчаров препоръча да се спасят бизнесите и потребителите, които страдат от високите цени на газа.

"На първо място трябва да се спасят онези бизнеси и потребители, които са пряко засегнати от високите цени. Това са преди всичко тези, които потребяват природен газ за отопление и бизнес. Става дума за около 80 хиляди. Не виждам директни мерки за това", посочи той.

Румен Овчаров се обяви срещу еднодневните мерки в енергетиката.

"Второто, което трябва да се направи е да се помисли какво се случва с производството в България. Трябва да се откажем от политиката от днес за утре. Енергетиката е дългосрочен стратегически отрасъл. У нас и в Европа през последните 15 години се опитваме да решаваме дългосрочни проблеми с еднодневни мерки. Така няма да стане и то се видя. Не може Германия да има 60 хиляди мегавата вятър и от тях в един ден да работи само 1 мегават и то само четири часа", каза бившият енергиен министър и добави:

"Дългосрочните решения не могат да бъдат функция на еднодневните правителства. Президентът е институцията, която има мандат и е избран от целия народ. Нека да поеме отговорността си и да събере експертите и да стигнем до някакви конкретни действия, да видим кое е рационалното и да решаваме въпроса", призова Овчаров.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

По думите на зам.-директора на Европейския съвет за външна политика България в Брюксел са били изненадани от колебливата позиция на България