22 Май, 2026

П. Симеонов: Борисов има желание да балансира между САЩ и Русия

П. Симеонов:  Борисов има желание да балансира между САЩ и Русия

Първан Симеонов

За САЩ е важно ние да сме стабилни, защото ни разглеждат като предна линия срещу Русия

"Има няколко нови неща в страната, които трябва да наблюдаваме внимателно. Едното е активизацията на прокуратурата. То можеше да се очаква. Второто, което трябва да наблюдаваме много внимателно е партньорството със САЩ", заяви пред БНТ политологът Първан Симеонов.

Според него премиерът Борисов ще се опита съчетае руски и американски интереси в държавата.

Умора от ГЕРБ има, каза Симеонов, но отбеляза и, че през 2019 година управляващите са отбелязали много сериозни победи.

Едно от най-важните неща, които премиерът е успал да направи е "стопяването на ледовете" с Тръмп.

"Струва ми се, че в тази последна година от своя мандат Борисов ще мисли за мястото си в историята. Ще се опита да прави сериозни неща", каза още той.

"Активизацията на прокуратура довежда до някакво съживяване, макар и плахо. Моето лично усещане е, че обществото ще хареса такива действия.", добави той.

Пред БНТ той подчерта нагласата на новия главен прокурор Иван Гешев да бъде активен и да решава проблемите. Напомни, че преди него с такива действия са се откроявали Бойко Борисов и Цветан Цветанов - едният като главен секретар на МВР, другият - като вътрешен министър.

"Зад протестите срещу г-н Гешев стоеше, така наречената, либералната прозападна общност. По-скоро г-н Гешев обаче изглежда като вестители на Запада. За Запада е важно да сме стабилни. За пръв път България е по-скоро важна. По-скоро американците са заинтригувани от България, вместо Европа и за тях е важно ние да сме стабилни, защото ни разглеждат като предна линия срещу Русия", обясни Симеонов и подчерта, че Борисов има желание да балансира между САЩ и Русия. 

Първан Симеонов коментира актуалната тема около напрежнието по оста Гешев-Радев.

По думите му засега президентът не е изгубил доверието на хората във връзка с изтеклите записи, от които се разбира, че държавният глава говори с шефа на Военновъздушните сили за договори на жена му Десислава Радева. Последва и разкритие, че от президентството са изпратили смс на Гешев с искане за среща.



Сподели:

Коментари (0)

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Кандев: "Прокурорският син", току-що беше заловен от ГДБОП

Макар да няма официални доказателства, че бащата е прикривал престъпления, в обществото се наложи усещането, че фамилната връзка е осигурявала чадър

АПС: Измама с фалшив подпис остави Ахмед Доган без имоти и без собственост във фирми

АПС: Измама с фалшив подпис остави Ахмед Доган без имоти и без собственост във фирми

Фалшифицирането на подписа на Ахмед Доган е станало и с участието на нотариус

Заради плащанията по ПВУ: НС възстанови антикорупционната комисия - на първо четене

Заради плащанията по ПВУ: НС възстанови антикорупционната комисия - на първо четене

Мандатът на комисията ще бъде 5 години, без право на преизбиране