19 Юли, 2026

Павлов: Седем партии в НС са почти сигурни, осем са вероятни, девет са възможни

Павлов: Седем партии в НС са почти сигурни, осем са вероятни, девет са възможни
Юлий Павлов


За съставянето на мнозинство ще са достатъчни ПП-ДБ, ГЕРБ и коя да е от останалите партии - с поне 20 депутати, смята политологът
Най-вероятно на предстоящия предсрочен вот ще има по-ниска избирателна активност - между 2 и 2,1 млн. души ще гласуват .Тоест може да падне и под 30% - това значи около 200 000 гласа по-малко. Седем партии в НС са почти сигурни, осем са вероятни, девет са възможни. Това каза в студиото на "Твоят ден" социологът Юлий Павлов.

По думите му 80 000 гласа ще бъдат достатъчни за една формация да влезе в парламента. "Чрез неавтономен вот този резултат не е трудно да се постигне. За съставянето на мнозинство ще са достатъчни ПП-ДБ, ГЕРБ и коя да е от останалите - с поне 20 депутати. Трипартийна коалиция ще е напълно възможна, но вече не във вид на "сглобка", а със споразумение. Фракцията на Пеевски има неправомерно голямо влияние в служебния кабинет, в неин интерес е да няма редовно правителство", коментира той.

Според него гласуването на местните избори е партийно, а хората не познават районните кметове. "Някои от тях не им знаят и имената, гласува се по инерция", допълни той. 

На свой ред политологът Тончо Краевски също смята, че тенденцията е към падане на активността на парламентарни избори. "Ако активността е толкова ниска, че 70 000 гласа да са достатъчни за влизане в парламента, то тогава и 10 формации могат да влязат. Увеличава се и възможността да се отиде на пореден предсрочен вот. Необичайно конструктивен тон се забелязва в тази кампания. Всеки предлага своя формула, а не се чертаят червени линии. Общо взето всички партии казват едно и също, което значи, че има шанс да си сътрудничат, вероятно в рамките на експертен кабинет", коментира той.
Сподели:
Атанасов: След 2 пъти председател на ДСБ, давам шанс за ново лице и енергия

Атанасов: След 2 пъти председател на ДСБ, давам шанс за ново лице и енергия

Това е традицията на западния свят – след два мандата трябва да се даде възможност за ново лице, нова енергия и нови предизвикателства, каза зам.-председателят на НС и бивш председател на ДСБ 

2 катастрофирали коли затрудниха движението по пътя Варна - София край Търново

2 катастрофирали коли затрудниха движението по пътя Варна - София край Търново

За преглед във великотърновската болница са откарани три деца, пътничка и водачът на единия автомобил

Евакуираха десетки заради пожар край Кошарица, огънят наближи къщи

Евакуираха десетки заради пожар край Кошарица, огънят наближи къщи

Районът е бил силно задимен, което е наложило извеждането на живеещите в най-засегнатия участък

Коментари (0)