5 Декември, 2025

Пеканов обеща помощ за пострадалите от наводненията

Пеканов обеща помощ за пострадалите от наводненията

Атанас Пеканов, снимка: БГНЕС

"Ситуацията е тежка - колегите министри от няколко дни са в района, институциите реагираха бързо. Хората, които са пострадали, ще бъдат подпомогнати". Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов по повод наводненията в села в Карловско пред БНТ.

"Нека първо да се успокоят нещата, ситуацията е под контрол. Държавата има достатъчно механизми, с които да подпомогне хората", каза Пеканов. Той отчете, че страната е във фазата на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, изпратено е първото искане за първо плащане. Очакваме парите да дойдат през есента, каза Пеканов. Става въпрос за около 1,3 млрд. евро. По думите му през есента ще започнат и първите проекти - санирането по програмата за енергийна ефективност, като МРРБ в момента изготвя насоките за кандидатстване. Това е една от програмите, по които има изключителен интерес от общините. Министерството на иновациите пък приема заявки от бизнеса за финансиране за дигитализация.
Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември