Точно преди пет години, на 21.02.2015 г. стотици хора, убедени демократи и евроатлантици макар и с различни партийни симпатии, участваха в София в организирания от група граждани, първи митинг озаглавен „Стоп на кремълската агресия“.
Събитието, провело се пред сградата на Президентството, бе по повод навършването на една година от кървавите събития на Майдана в Киев и последвалата агресивна военна агресия на Руската федерация срещу независима Украйна. Тази война погуби хиляди украински животи и продължава да взема жертви всеки ден. Руската федерация окупира Крим, Донецка и Луганска област в Украйна и продължава да дестабилизира страната.
На митинга ораторите Димитрин Вичев, Александър Йорданов, Олена Коцева, Иво Инджев, Спас Гърневски и др. осъдиха агресивните действия на Кремъл и призоваха българското правителство активно да се противопостави на започналата мощна пропагандна война на Кремъл срещу България и страните от Европейския съюз.
Днес, пет години по-късно, става все по-ясно че призивите на демократичното евроатлантическо общество в България не бяха чути. Разгърналата се всеобхватна хибридна агресия срещу България доведе до тежки поражения върху съзнанието на българите. Стотици хиляди хора са вече зомбирани от лъжите и манипулациите в интернет пространството и в медиите. Засили се недоверието към НАТО и ЕС, антиамериканизма, ксенофобията и национализма, които продължават да бъдат всекидневно подклаждани от Кремъл. В резултат и на това в президентството, парламента и правителството бяха избрани проводници на интересите на Кремъл, издигнати и подкрепяни от проруските партии в България.
След тези пет години изводът е, че България продължава да бъде несигурен член на НАТО и ЕС и остава все така зависима от Русия.
Още от България
Музеите и галериите в Бургас трескаво се подготвят в очакване на „Евровизия 2027“
"Изложбата, която ще представим не е представяна - жизненият цикъл на мъжа от Странджа – от раждането до смъртта му. Всичките етапи, през които минава - дете, юноша, мъж, глава на семейство и старейшина след 50-60 години", разказа за една от изявите директорът на Регионалния исторически музей, Бургас д-р Милен Николов
Андрей Райчев рапортува: Радев изпълнява и трите неща, които обеща на хората
Според бранителя на новата власт градската десница е в огромна грешка като смятат, че ще свалят правителството на „Прогресивна България“ с протести, вместо да се концентрират в предстоящите президентски избори на 25 октомври
Андреева за 100-те дни на Радев: Заявката, че е преборил олигархията, събуди само смях
Много е трудно да си лоялен към руския интерес, а да биеш олигархията в България - генезисът на олигархията у нас е свързан със службите на комунстическия режим, които са много силно свързани със съветските и после с руските служби, коментира политологът