16 Април, 2026

Петър Стоянов: В момента са в сблъсък две основни виждания за нов световен ред

Петър Стоянов: В момента са в сблъсък две основни виждания за нов световен ред

Петър Стоянов

"В момента са в сблъсък две основни виждания за нов световен ред. Първото е постигане на устойчив световен ред чрез изграждане на т.нар. баланс на великите сили и зони на влияние. Според привържениците на тази теория Украйна, Грузия, Молдова и се страхувам да кажа още кой трябва да бъдат оставени в зоната на влияние на Русия, за да бъде тя "спокойна". Тази теза нас очевидно не ни устройва, най-напред защото е обидно някой друг да определя съдбата ни, като ни поставя в една или друга зона. Другата теза е за постигане на устойчиво и мирно развитие на планетата чрез разпространение и утвърждаване на демокрацията в повече държави по света, защото е очевидно, че рисковете за война между демократични държави са десетки пъти по-малки. Това е нашият избор и ние трябва да го следваме без всякакво колебание", заяви в интервю за "24 часа" бившият президент Петър Стоянов.

"Ние трябва да се замислим сериозно за България и нейния интерес. И въпросът не е в избора между Брюксел и Москва. Ние отдавна сме част от Европейския съюз и НАТО и в момента това е най-голямата гаранция за нашата сигурност и спокойствие. Защо направихме този избор, също е ясно – ние сме малка страна и не можем да се справим сами нито с не дай боже военни, нито със съвременните икономически предизвикателства. В Европейския съюз и НАТО сме с други, подобни на нас държави, защото общата ни военна и икономическа мощ ни прави силни и сигурни", коментира той

"Внушенията, че сме подчинени на Брюксел, както навремето на Москва, и Европейският съюз е като Съветския съюз, са абсолютна пропагандна измислица – в ЕС влизаш и излизаш, когато пожелаеш. Нещо повече – за да влезеш, трябва да положиш усилия и да изпълниш определени критерии. В Съветския блок влизаш, след като първо са влезли съветските танкове, справка: съдбата на източноевропейските държави след Втората световна война, и не можеш да излезеш доброволно пак заради съветските танкове, справка: Унгария 1956-а и Чехословакия 1968 г. Това е нашият избор и той единствено отговаря на националните ни интереси", каза още Стоянов.

Сподели:

Коментари (0)

Отиде си композиторът и диригент Кирил Икономов

Отиде си композиторът и диригент Кирил Икономов

Кирил Икономов и съпругата му Мая Нешкова създават известни хитове, като песните "Конче вихрогонче", "Слънчева обич", "Китка за обич", "Щастие с пари не се купува", "Храмът", "Честит рожден ден", "Обичам те", "Пей, сърце" и др.

София тех парк изпрати кандидатура за Ускорителя в областта на иновациите в отбраната в Северния Атлантик

София тех парк изпрати кандидатура за Ускорителя в областта на иновациите в отбраната в Северния Атлантик

България вече има 4 тестови центъра, включени в инициативата на НАТО и прибавянето на Ускорител ще завърши екосистемата. Част от ползите за българския бизнес, инвеститорите и науката са достъп до безплатни услуги и високотехнологични лаборатории за тестове.

Гюров за Деня на конституцията: Има какво да осъществяваме от идеала за истинска правова държава

Гюров за Деня на конституцията: Има какво да осъществяваме от идеала за истинска правова държава

"Вероятно трябва честно да признаем, че не успяхме напълно да достигнем всички високи цели, които Българското Възраждане постави и които намериха своя израз както в Търновската конституция, така и в тази от 1991 година“, отбеляза премиерът