Очаква се до края на деня Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде включен в енергийната система.
Блокът беше аварийно спрян през нощта след задействане на защита на реактора при рутинна процедура.
Изключването не е довело до изтичане на радиация или проблеми с електрозахранването.
„В 1 часа и 16 минути бе изключен 5-и блок от енергийната система. При рутинни операции е допуснато отклонение, което довело до изключване на блока. Няма аварирало оборудване, няма засегнато оборудване, няма отклонение от нормалната радиационна обстановка. Няма основания за безпокойство. Към момента вървят пускови операции – те са доста продължителни. Между другото проверено е оборудването и няма причини блокът да не бъде пуснат“, посочи Бачийски.
В ход е процесът по включване на блока, което трябва да се случи до края на деня.
За да се компенсира мощността на Пети блок на атомната централа, са били допълнително натоварени термичните и водните централи в страната, съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев:
"Електроенергийният системен оператор предприе незабавни мерки за компенсиране на отпадналата генерация. Били са активирани всички свободни резервиращи мощности на топлоелектрическите централи и в последствие с цел да се компенсират и дневните очаквани пикови стойности са предприети необходимите действия за стартирането и на два блока в ТЕЦ "Марица-Изток-2". ТЕЦ "Марица-Изток-2" продължава да изпълнява функциите си като доставчик на студен резерв".
Не се налага внос на ток, тъй като в момента вътрешното потребление не е високо, допълниха от електроенергийния системен оператор, съобщава БНР
Фактор
Блокът беше аварийно спрян през нощта след задействане на защита на реактора при рутинна процедура.
Изключването не е довело до изтичане на радиация или проблеми с електрозахранването.
„В 1 часа и 16 минути бе изключен 5-и блок от енергийната система. При рутинни операции е допуснато отклонение, което довело до изключване на блока. Няма аварирало оборудване, няма засегнато оборудване, няма отклонение от нормалната радиационна обстановка. Няма основания за безпокойство. Към момента вървят пускови операции – те са доста продължителни. Между другото проверено е оборудването и няма причини блокът да не бъде пуснат“, посочи Бачийски.
В ход е процесът по включване на блока, което трябва да се случи до края на деня.
За да се компенсира мощността на Пети блок на атомната централа, са били допълнително натоварени термичните и водните централи в страната, съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев:
"Електроенергийният системен оператор предприе незабавни мерки за компенсиране на отпадналата генерация. Били са активирани всички свободни резервиращи мощности на топлоелектрическите централи и в последствие с цел да се компенсират и дневните очаквани пикови стойности са предприети необходимите действия за стартирането и на два блока в ТЕЦ "Марица-Изток-2". ТЕЦ "Марица-Изток-2" продължава да изпълнява функциите си като доставчик на студен резерв".
Не се налага внос на ток, тъй като в момента вътрешното потребление не е високо, допълниха от електроенергийния системен оператор, съобщава БНР
Още от България
Кметът на Тетевен поздрави инж. Емил Максимов по случай 30-годишния юбилей на компания „КАМАКС“
Г-н Максимов благодари за уважението и подаръците, като сподели за успехите, трудностите и предизвикателствата в своята работа през годините
Обвиниха 31-годишния Румен за убийството на Къци, хвърлен от Лъвов мост
Румен е подведен под отговорност по основния член от Наказателния кодекс, който предвижда от 10 до 20 години затвор. С напредването на разследването обаче обвинението му може да бъде променено.
БЗНС заяви подкрепа за протеста срещу политиката на Румен Радев
"Смятаме, че опитите за отклоняване на България от нейния последователен евроатлантически път представляват сериозен риск за националния интерес и за стратегическите приоритети на страната"