Петко Георгиев: Говорното на Радев за назначения в Киев е предварително компрометирано от изявлението му, че Крим е руски
Човекът, който изпълнява длъжността президент подкопава непрекъснато българската позиция за Украйна и войната на Русия. И сега този човек казва, който става и кой не става за посланик в Украйна. Така журналистът Петко Георгиев коментира по Нова ТВ негативните реакции на Румен Радев за назначението на Николай Ненчев за временно управляващ българската дипломатическа мисия в Киев.
Това не е българската позиция, а лична позиция на Радев, без да е подкрепена от обществото и политическите сили. Действията му по отношение на Украйна са предварително компрометирани и подкопани от неговите изявления, че Крим е руски, че Путин ще победи във войната, че не трябва да се налагат санкции на Русия, посочи Георгиев. Той призова премиера Главчев да даде повече обяснения, около назначението Ненчев.
Георгиев коментира и настоящата политическа ситуация. Според него няма смисъл от цялото усилие да се търси изход с третия мандат за съставяне на правителство.
ГЕРБ няма интерес от смяна на сегашното служебно правителство. Важното е защо сме тук и в тази ситуация? Мария Габриел можеше да си е премиер, държавата да работи. Но човекът, който разбута ДПС, разбута и държавата. Сега важно е кой ще реди листите за изборите в ДПС. Сътресението в ДПС е най-голямото в тази партия от създаването й. Въпросът е кой ще поеме нелегитимният контрол върху прокуратура и съд, второ кой ще поеме контрола върху местните феодали в страната. Има сериозни размествания, наивно си мисля, че това разместване в ДПС може да отвори очите на българските турци и да се отърсят от това феодално влияние на ДПС върху тях, което действа от години, изтъкна журналистът.
Още от България
Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула
"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя
Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана
"Тревожно намерение, което ще следим с внимание дали ще бъде потвърдено и в самите предстоящи разговори с партньорите в Брюксел утре"
Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие
"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори