7 Март, 2026

Петков потвърди пред Шарл Мишел стремежа ни към Шенген

Петков потвърди пред Шарл Мишел стремежа ни към Шенген

Кирил Петков и Шарл Мишел

Министър-председателят Кирил Петков проведе срещи с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и със заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис в рамките на първото си работно посещение в Брюксел. По-рано през деня премиерът Петков разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Високите цени на енергоресурсите бяха във фокуса на срещата на българския министър-председател с председателя на Европейския съвет. Петков и председателят Шарл Мишел се обединиха около мнението, че е необходим общ координиран европейски подход с цел овладяване на тази извънредна ситуация. В хода на разговора българският министър председател потвърди стремежа на страната ни да се присъедини към Шенгенското пространство.

По време на срещата си със заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис премиерът Кирил Петков обсъди Националния план за възстановяване и устойчивост, както и проблема с високата инфлация.

В делегацията на министър-председателя в Брюксел взеха участие заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, министърът на външните работи Теодора Генчовска, началникът на кабинета на министър-председателя и говорител на Министерския съвет Лена Бориславова, както и постоянните представители на Република България на ЕС и НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

БСП обяви всички водачи на листи - Зарков води в Бургас, Татяна Дончева - в Пловдив

БСП обяви всички водачи на листи - Зарков води в Бургас, Татяна Дончева - в Пловдив

Пълен списък на имената на кандидатите за народни представители в предстоящите парламентарни избори

Емил Дечев: Смяната на шефове в МВР няма нищо общо със случая „Петрохан-Околчица“

Емил Дечев: Смяната на шефове в МВР няма нищо общо със случая „Петрохан-Околчица“

Вътрешният министър подчерта, че нито един член на разследващите екипи не е бил сменен или отстранен

Борисов с остра критика към кабинета "Гюров" (Видео)

Борисов с остра критика към кабинета "Гюров" (Видео)

Тези хора са забавни - щеше да е смешно, ако не беше трагично. Случаят Петрохан "всячески се опитват да го потопят и го потапят"