11 Август, 2026

Почина художникът Слав Бакалов

Почина художникът Слав Бакалов

Почина Слав Бакалов (1945-2019) – режисьор, художник, скулптор, аниматор, сценарист и писател, съобщиха от Съюза на българските филмови дейци (СБФД).

Отличен с многобройни награди, най-престижната от които е "Златна палма" от Кан, за филма "Женитба", той създаде забележителни творби, белязани от индивидуален артистичен стил и оригиналност, припомнят от СБФД.

В историята на българската анимация Слав Бакалов остава като ненадминат майстор, чието ярко дарование вдъхновява поколения млади творци и завладява въображението и сърцата на публиката.

Роден е на 6 юли 1945 година в София. Завършва Софийската художествена гимназия (1964) и специалност "Живопис на анимационни филми" в Националния институт по кинематография в Москва (1974). Ръководи основаната от него студия "Каданс" за анимационни филми към киноцентъра "Бояна" от 1988 г. до 1990 г., където създава над 55 ленти.

Поклонението е на 19 октомври 2019 г. от 14:00 ч., в църквата "Възнесение Господне", на бул. "Ситняково", срещу румънското посолство у нас.
Сподели:
Радев се разбърза,  бистри промени, насочени към превенция на детската престъпност

Радев се разбърза, бистри промени, насочени към превенция на детската престъпност

На министър-председателя беше докладвана етапната готовност в подготвяното изменение на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (ЗБППМН). Законът е обнародван през 1958 година

Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

Ивайло Мирчев: Какво са знаели службите преди да се стигне до убийството в Пловдив?

"Следят ли дейността на неонацистки и други радикални групи у нас?"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Съдът остави без разглеждане две нови искания по "Баба Алино"

Жалбите са внесени от дружеството „Форест клуб Варна“ с управител Олег Невзовов. В мотивите си съдебният състав изтъква липсата на правен интерес

Коментари (0)