12 Януари, 2026

Под 10% от ромското население е ваксинирано, тръгва кампания, стимули няма да има

Под 10% от ромското население е ваксинирано, тръгва кампания, стимули няма да има

„Много малка част от ромското население е имунизирано, около и под 10%“, заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов, цитиран от БГНЕС.

„Целта е да повишим имунизацията сред ромското население, имайки предвид, че към момента периодът е много подходящ – ниска заболеваемост и наличие на ваксини. С цел действително да предпазим всички от една бъдеща вълна, много важно е всички да бъдат имунизирани“, уточни д-р Златанов.

Той посочи, че както и сред голяма част от ромите битуват митове за странични вредни здравословни последици от ваксинацията, както и притеснение е колко ще им струва тя, тъй като са здравно неосигурени. Ето защо здравните власти припомнят, че дозите ваксина са безплатни.

Информационната кампания за подобряване на нивото на ваксинация, насочена към ромите, ще тече по различни канали – чрез хора от шоубизнеса, на които те подражават, както и чрез местните религиозни общности, уточниха от здравното ведомство. За това няма да бъдат предвидени отделни средства, не се предвижда и финансов стимул за поставена ваксина.

„Ваксинацията на цялото население е еднакво и справедливо, няма никакви специални условия за никого“, категоричен е заместник-министърът.

От министерството припомнят още, че имунизацията се извършва по няколко начина, или във временните имунизационни пунктове, или чрез личните лекари.
Сподели:

Коментари (0)

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Бившият държавен глава с остър коментар за прехода и еврото: Отказах мандата на БСП през 1997-а, за да спася страната от гражданска война

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

На негово име ОДМВР-Хасково е издало четири различни вида паспорти, което му е давало привилегировано право в получаване на визи, излизане и влизане в страната, сочи разследване на гражданското сдружение

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Липсата на наказания продължава да насърчава извършителите