13 Май, 2026

Политолог: Основни институции не изпълняват функциите, вменени от Конституцията и имат скрит дневен ред

Политолог:  Основни институции не изпълняват функциите, вменени от Конституцията и имат скрит дневен ред

Милен Любенов

"Въпросът за помирението е въпрос на политическо лидерство. Вярвам, че ще дойде времето, не при сегашното ръководство на БСП, някой млад лидер ще отиде и ще почете жертвите на комунизма", заяви пред бТВ политологът Милен Любенов по повод това, че Румен Радев обяви кандидатурата си за втори мандат точно на Деня на жертвите на комунизма.

По думите, по-ранното обявяване на кандидатурата е добър ход.

"Голямото предимство на действащия президент е институционалния ресурс, с който разполага. Той няма нужда от такава сериозна кампания и на практика изборите са оценка за изминалия мандат. Радев все още има висока степен на обществено доверие - рамките на 50%. Ключова ще бъде последната година, популярността понякога е нож с две остриета. До голяма степен шансовете му за преизбиране ще зависи от резултатите от парламентарните избори и следизборните конфигурации", прогнозира той и добави, че останалите играчи вероятно ще станат известни през лятото.

"Основната партия, която ще го подкрепи, ще е БСП. Мит е, обаче, че ДПС избира българските президенти. Росен Плевнелиев не беше избран с техните гласове. Румен Радев на първия тур на президентските избори имаше резултат съпоставим с резултата на БСП. За Радев тогава гласува не малка част от либералната градска десници", коментира Любенов, който е бил секретар по вътрешна политика на президента Росен Плевнелиев.

"В България в последните години се наблюдава деинституционализация на основни институции и държавни органи, те не изпълняват функциите, вменени от конституцията и имат скрит дневен ред. Президентът Плевнелиев също го обявяваха за разединител, сега те критикуват и Радев", каза още той.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: От днес съм сигурен и свободен гражданин

Борисов: От днес съм сигурен и свободен гражданин

Повод за краткия му пост е свалената охрана на лидера на ГЕРБ както от НСО, така и от МВР

ДБ предлага създаване на временна комисия за Нотариуса и "Осемте джуджета"

ДБ предлага създаване на временна комисия за Нотариуса и "Осемте джуджета"

От коалицията заявиха, че и по двата случая – “Осемте джуджета” и “Нотариуса”, се поставя въпросът дали части от съдебната и правоохранителната система са били използвани, пренебрегвани или обезсилвани по начин, който е позволил съществуването на неформални центрове на власт

При операция на СДВР иззеха над килограм чист фентанил

При операция на СДВР иззеха над килограм чист фентанил

При претърсване на обитаван от 52-годишна жена имот, са открити и иззети повече от килограм чист фентанил, над 10 килограма примеси за фентанил, около 340 грама марихуана, 47 грама кокаин и множество пликове за разпределяне на дрога