22 Март, 2025

Прогноза: Промените в Закона за домашното насилие ще увеличат делата срещу България в Страсбург

Прогноза: Промените в Закона за домашното насилие ще увеличат делата срещу България в Страсбург

Милен Желев, Стопкадър: Euronews Bulgaria

Има недомислени текстове в промените на Закона за домашното насилие, които депутатите приеха, каза в ефира на Euronews Bulgaria политологът Милен Желев. Законът ще остане в историята с израза „интимна връзка“ и шегите на народните представители дали тези 60 дни, в които се измерва тя, са календарни или работни.

Обезпокоителното обаче според него е вметката на БСП, че интимната връзка включва мъж и жена. Те няма да постигнат целта си това да намали еднополовите връзки в България, но опитни юристи алармират, че това би увеличило възможностите за дела срещу страната ни в Страсбург, каза още Желев.

Имаше коментари, че това трябва да бъде законопроект предимно в защита на слабия пол, на жените, но тук идва моментът с две жени в една връзка или двама мъже. Ние ще оставим на всеки сам да прецени кой е силен и слаб пол, но е факт, че ще има нужда от нови изменения в този закон.
Депутатите прекъсната своята лятна ваканция и това се направи само за замазване на очите на обществеността, категоричен беше политологът.

Фактът, че Румен Радев обнародва веднага в Държавен вестник измененията показват, че на никой не му се занимава с този проблем. Това няма да реши проблемите на жертвите на домашно насилие, категоричен беше Милен Желев.

Сподели:
 На 31 май ще бъде тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

На 31 май ще бъде тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

За трета поредна година граждани, общественици, неправителствени организации и представители на партиите БЗНС и „Обединени земеделци“ сформират Инициативна група, която поема организацията

Проф. Вълчев отхвърли злонамереност от страна на Наталия Киселова при изключването на МЕЧ

Проф. Вълчев отхвърли злонамереност от страна на Наталия Киселова при изключването на МЕЧ

"Правилното действие е НС да си разтълкува правилника и евентуално да си го промени", коментира деканът на Юридическия факултет на Софийски университет проф. Даниел Вълчев

Геор Георгиев: Следим разследванията за смъртта на кап. Марин Маринов от страна на Израел и ООН

Геор Георгиев: Следим разследванията за смъртта на кап. Марин Маринов от страна на Израел и ООН

Няма данни смъртта на капитана от мисията на ООН в Газа да е от умишлена военна атака. До момента информацията, с която разполагаме, не накланя везните в никаква посока, каза министърът на външните работи Георг Георгиев