16 Април, 2026

Политолог: Русия продължава да оказва натиск в българския политически живот

Политолог: Русия продължава да оказва натиск в българския политически живот

Георги Киряков

В момента Китай играе сложна геостратегическа игра. От една страна е наясно, че колкото повече Русия затъва в Украйна, толкова повече един неин многогодишен враг ще отслабва. Вече има индикации, че е възможно  - ако Русия се разпадне, Китай да предяви претенции към територии, които преди това са били китайски и след Втората световна война Съветският съюз е завзел. Дали Китай ще окаже военна помощ на Русия е разменна монета в отношенията със САЩ, коментира Георги Киряков, политолог, в предаването "Клуб Investor” на Bloomberg TV Bulgaria.

„Има страх в момента от това Китай да предостави тежко въоръжение на Русия, защото това ще означава, че Съединените щати ще дадат тежко въоръжение на Украйна – говорим за далекобойни ракети, които могат да достигнат и до Москва“, посочи събеседникът.

По думите му вторият „пласт“ на геостратегическата игра на Китай е как да поддържа динамиката на собствената си икономика, с какви суровини и ресурси. Русия пак е част от този план да се поддържа тази динамика, която да прави САЩ и Европа още по-зависими от китайската икономическа мощ.

„Освен това ангажираността на Европа и САЩ с помощ за Украйна отслабва САЩ и ЕС и виждаме, че европейски държави започват да казват, че изчерпват собствените си оръжейни запаси и започват да вкарват собствените си икономики на военни релси, което е в изгода на Китай. В момента Китай получава извънредни приходи заради всичкото това нещо  - евтин петрол, който купува от Русия и препродава, повишено потребление на компоненти за всякаква техника. Пекин материализира това през засилване на военния си потенциал. На последния конгрес стана ясно, че Китай ще увеличи значително процента от брутния си вътрешен продукта за превъоръжаване”, изтъкна Киряков.
Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Каквото са преценили, това да правят, но да е повече, отговори той по темата за купуването на гласове и призова: „Спирайте всички“.

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер по европейските средства Мария Недина

Как изборите станаха за смях. Защо не канят таксиметрови шофьори на предизборни диспути“?

Как изборите станаха за смях. Защо не канят таксиметрови шофьори на предизборни диспути“?

Денят на изборите обикновено се нарича "Ромската Коледа", защото... по избори в ромските махали се случват чудеса!