15 Януари, 2026

Политолог: Въпросителната е не дали ПП ще управляват, а с кого?

Политолог: Въпросителната е не дали ПП ще управляват, а с кого?

Асен Василев и Кирил Петков

"По-интересни ще бъдат президентските избори заради силните кандидатури, които се появиха в последните седмици. Проф. Анастас Герджиков и Лозан Панов изцяло промениха динамиката на тази кампания, тя вече е с отворен край, победата на Румен Радев не изглежда вече така предрешена. Парламентарните избори ни поумориха и затова са една идея по-малко интересни. Дори и да успеем да имаме правителство, едва ли ще успее да изкара цял мандат", прогнозира пред БНР политологът Калоян Велчев. 

Според него, ДПС правят неочакван ход с номинацията на кандидатпрезидентска двойка и може би една от целите е да бъде мобилизиран техният електорат, а и да покажат на какво са способни. 

"Делян Пеевски да води листа е проява на лош вкус. И провокация. Кандидатурата на Карадайъ означава, че Герджиков ще получи по-нисък резултат на първия тур и може да се окаже, че битката за второто място ще е между Герджиков и Панов. Мисля, че ако Лозан Панов стигне до балотаж, ще е по-опасен противник за Радев". 

По думите на политолога ролята на ДПС в българската политика започва да намалява. 

Велчев подчерта, че ако има правителство в следващия парламент, то ще се формира около "Продължаваме промяната". 

"Въпросителната е не дали ПП ще управляват, а с кого". 

Парламентарната кампания има опасност да прерасне в сблъсък между Румен Радев и Бойко Борисов, смята политологът, "защото на Радев му е по-удобно да не влиза в пряк сблъсък с претендентите за неговия пост, а да отиде в паралелната кампания и да започне да напада Борисов, а Борисов също реагира емоционално и не оставя нещата". 
Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.