Актуалното политическо противопоставяне е между президента и управляващото мнозинство, и то е геополитическо. На това мнение са политолозите Яница петкова и Николай Найденов. Според Петкова, това противопоставяне ще се задълбочава, а президентът няма друг избор. Найденов изрази виждането, че сега ясно се възстановява полюсът – кой за кого е. А доскоро разделителните линии са били няколко.
"Евроатлантизмът беше първоначалното основание за сглобката – това, което мотивира този тип мнозинство и управление. Възможност за ГЕРБ да покаже пред западните партньори своята ориентация, да изчисти образа си", заяви Яница Петкова.
"Разломът между президента и управляващите навярно ще се задълбочава. Президентът беше част от тези няколко линии, които пресичаха българския политически живот. През 2020 година основното противопоставяне беше „Борисов – анти Борисов“, „корупция – анти корупция“, сега това изцяло се промени. Имаме ново противопоставяне, което изглежда ще бъде стабилно", прогнозира тя.
"От една страна, президентът няма друг избор. За да бъде обособен като политически играч, трябва да премине на едната от двете страни", смята тя.
"Обединението, което ни управлява в момента, не се дължи на простото преглъщане на егото. Извърши се една трансформация и в ГЕРБ, и в ДПС. Това, което ПП-ДБ искаше, беше да промени модела „Борисов“, като това включваше и модела „ДПС“. И след това да се стигне до резултатите, които сега виждаме. Случи се обаче, под влияние на някакви фактори, че тези резултати дойдоха преди това, и въпросът с вината на определени личности в ГЕРБ и ДПС отиде на заден план", каза и Николай Найденов:.
"Поражението върху политическия живот, което нанесе идването на правителството на НДСВ и на Симеон II, най-после започва да се преодолява. Едва сега, 20 години по-късно. Защото се възстановява ясно полюсът – кой за кого е. А преди имаше няколко разделителни линии, които раздробяват парламента, не може да се излъчи правителство и водят до безпътица", добави той.
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“