След повторна проверка на екоинспекцията на плажа в Равда днес, са установени две нарушения. През уикенда хора са забелязали как тежкотоварна машина разкопава пясъка по ивицата и подали сигнал.
След като от екоинспекцията в Бургас преустановиха изкопните дейности по плажа, днес извършиха повторна проверка.
"Беше извършено замерване на това, което е извършено на територията на морския плаж. Това, което установихме ще бъде сравнено със цифровите данни, които имаме в инспекцията, за да установим обхвата и съответно дейността какво точно е засегнала", каза Станислав Георгиев, експерт "Защитени територии" към РИОСВ-Бургас.
Пясъчните диги са високи около 2 метра и ясно си личи, че пясъкът е взет от брега. Заснетите GPS координати на разкопаната част от ивицата са показали, че има частично засегнати зараждащи се дюни и е увреден брега. Концесионерът на ивицата не пожела да застане пред нашата камера, но обясни, че дигата се изгражда, за да се защити брега от бурното море.
"Това не е забранено от закон, това не е забранено от никоя наредба. Напротив – това ни е вменено като задължение и ангажимент по договор на всеки един стопанин на морски плаж. И ако ние не възстановим, не опазим и не подготвим плажа в летния сезон, по начин, по който да е безопасен и приятен за плажуване, съответно сме санкционирани от съответното министерство. Искам да ви покажа снимки на световни практики, това се прави с цел за запазване на морските плажове", обясни Николай Димитров, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове.
Жители на Равда останали учудени, след като видели как багера копае в пясъка. Твърдят, че ивицата никога не е била компрометирана от морето през зимата.
"Защитни диги могат да бъдат изграждани, само да не е в плаж, който е предмет на защитена територия. Тази дейност става, обикновено, координирана с РИОСВ, и ние описваме с какво е необходимо да бъде съобразена, за да няма нарушения", заяви Павел Маринов, директор на РИСОВ-Бургас.
Сега полицията трябва да установи нарушителя, след което ще бъде глобен.
Фактор
След като от екоинспекцията в Бургас преустановиха изкопните дейности по плажа, днес извършиха повторна проверка.
"Беше извършено замерване на това, което е извършено на територията на морския плаж. Това, което установихме ще бъде сравнено със цифровите данни, които имаме в инспекцията, за да установим обхвата и съответно дейността какво точно е засегнала", каза Станислав Георгиев, експерт "Защитени територии" към РИОСВ-Бургас.
Пясъчните диги са високи около 2 метра и ясно си личи, че пясъкът е взет от брега. Заснетите GPS координати на разкопаната част от ивицата са показали, че има частично засегнати зараждащи се дюни и е увреден брега. Концесионерът на ивицата не пожела да застане пред нашата камера, но обясни, че дигата се изгражда, за да се защити брега от бурното море.
"Това не е забранено от закон, това не е забранено от никоя наредба. Напротив – това ни е вменено като задължение и ангажимент по договор на всеки един стопанин на морски плаж. И ако ние не възстановим, не опазим и не подготвим плажа в летния сезон, по начин, по който да е безопасен и приятен за плажуване, съответно сме санкционирани от съответното министерство. Искам да ви покажа снимки на световни практики, това се прави с цел за запазване на морските плажове", обясни Николай Димитров, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове.
Жители на Равда останали учудени, след като видели как багера копае в пясъка. Твърдят, че ивицата никога не е била компрометирана от морето през зимата.
"Защитни диги могат да бъдат изграждани, само да не е в плаж, който е предмет на защитена територия. Тази дейност става, обикновено, координирана с РИОСВ, и ние описваме с какво е необходимо да бъде съобразена, за да няма нарушения", заяви Павел Маринов, директор на РИСОВ-Бургас.
Сега полицията трябва да установи нарушителя, след което ще бъде глобен.
Още от България
България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна
Министърът на отбраната постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество, който да насочва корабоплаването в Черно море
БЗНС: Със закриването на Комисията по досиетата кабинетът "Радев" признава своята зависимост от бивши офицери на ДС
Управлението и публичните ресурси се поставят в услуга на среди, свързани с ДС
Петкова: Това е бюджет на лицемерието - приходите са като заложените от кабинета "Желазков", а разходите с 2,7 млрд. евро повече
Тя определи отношението на управляващите като безотговорно към доверието, което българските граждани гласуваха на „Програсивна България“