25 Август, 2026

Полицията търси кой разкопа плажа на Равда

Полицията търси кой разкопа плажа на Равда

След повторна проверка на екоинспекцията на плажа в Равда днес, са установени две нарушения. През уикенда хора са забелязали как тежкотоварна машина разкопава пясъка по ивицата и подали сигнал.

След като от екоинспекцията в Бургас преустановиха изкопните дейности по плажа, днес извършиха повторна проверка.

"Беше извършено замерване на това, което е извършено на територията на морския плаж. Това, което установихме ще бъде сравнено със цифровите данни, които имаме в инспекцията, за да установим обхвата и съответно дейността какво точно е засегнала", каза Станислав Георгиев, експерт "Защитени територии" към РИОСВ-Бургас.

Пясъчните диги са високи около 2 метра и ясно си личи, че пясъкът е взет от брега. Заснетите GPS координати на разкопаната част от ивицата са показали, че има частично засегнати зараждащи се дюни и е увреден брега. Концесионерът на ивицата не пожела да застане пред нашата камера, но обясни, че дигата се изгражда, за да се защити брега от бурното море.

"Това не е забранено от закон, това не е забранено от никоя наредба. Напротив – това ни е вменено като задължение и ангажимент по договор на всеки един стопанин на морски плаж. И ако ние не възстановим, не опазим и не подготвим плажа в летния сезон, по начин, по който да е безопасен и приятен за плажуване, съответно сме санкционирани от съответното министерство. Искам да ви покажа снимки на световни практики, това се прави с цел за запазване на морските плажове", обясни Николай Димитров, зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морски плажове.

Жители на Равда останали учудени, след като видели как багера копае в пясъка. Твърдят, че ивицата никога не е била компрометирана от морето през зимата.

"Защитни диги могат да бъдат изграждани, само да не е в плаж, който е предмет на защитена територия. Тази дейност става, обикновено, координирана с РИОСВ, и ние описваме с какво е необходимо да бъде съобразена, за да няма нарушения", заяви Павел Маринов, директор на РИСОВ-Бургас.

Сега полицията трябва да установи нарушителя, след което ще бъде глобен.
Сподели:
Ивайло Мирчев: Скандалът със заглушителя в Драгалевци е много по-голям, отколкото изглеждаше

Ивайло Мирчев: Скандалът със заглушителя в Драгалевци е много по-голям, отколкото изглеждаше

През ноември 2022 г. частна охранителна фирма, близка до Ами и Таки, поръчва система модел SVJ-500 за 198 000 лв. без ДДС

И Радостин Василев е кандидат за президент

И Радостин Василев е кандидат за президент

Като кандидат за вицепрезидент от партия МЕЧ определиха Красимир Манов

ВМС и Граничната полиция издирват дрон в морето между Царево и Варвара

ВМС и Граничната полиция издирват дрон в морето между Царево и Варвара

Към момента не може да се потвърди с категоричност какъв е моделът и произходът му

Коментари (0)