„Нещото, което българите забравят доста сериозно е, че вие всъщност сте част от НАТО и следователно имате задължение да бъдете част от едно ефективно работещо НАТО. Защото вашата работа като член на НАТО е да защитавате не само себе си, но да защитавате и Великобритания, а сега да защитавате и Финландия, а може би и Швеция. Така че трябва да можете да доставите продукта си като защита и отбрана и някъде другаде, извън територията на България. И ние знаем, че българските въоръжени сили в момента са почти неспособни да го направят. Те просто са в застой. Просто никой не е имал политическата смелост на нито един етап да схване проблема, да го стисне в юмрук, образно казано и действително да промени системата. И така, тя сега се нуждае от радикална промяна, особено с всички уроци, които научаваме от Украйна, за да модернизира въоръжените сили. Защото те не са модерни. Те не изостават дори с 20 години. Те изостават поне с 30 години. И има много много работа, която е необходимо да се извърши.“, казва о.р. полк. Глен Грант, който гостува на о.р. полк. Владимир Миленски в днешното издание на „Видимо и невидимо: Отбраната отвътре“.
Глен Грант е офицер от британската армия с повече от 40 години боен опит и опит в областта на отбранителните реформи предимно в армиите на пост-социалистически държави, включително в Украйна и България.
Според военния експерт промяната в българската армия е в застой, защото и в момента в отбранителната система, особено в йерархията на Министерството на отбраната и в Щаба на отбраната има хора, които никога не са обучавани да управляват личен състав, да вземат решения, но НАТО не е Варшавският договор. „Вие наследихте от Варшавския договор този манталитет и това очакване, че другите ще ви дават или ще ви казват какво да правите. [..] И докато в много армии промяната е нормалното състояние, в България нормалното състояние е отсъствието на промяна, разбирано като стабилност. И вие няма как да получите натиск за промяна от НАТО. Защото НАТО не прави така. НАТО очаква нациите да се справят с предизвикателствата на промяната, но България не чувства нужда. Това вероятно се дължи на руското влияние в системата.“
„Ако отидете във Великобритания и погледнете, ще намерите чужденци навсякъде: в организациите за бойна подготовка, в Министерството на отбраната. Моят подчинен щабен офицер, когато бях аташе по отбраната, беше датчанин. И не просто датчанин, а датски цивилен държавен служител, при това два пъти - един след друг. А в дирекцията, където работех в Министерството на отбраната имаше един френски офицер, един германски офицер, имаше двама датчани, известно време имаше финландски офицер, а Финландия дори не беше в НАТО! И финландска дама – цивилен държавен служител. Така че да знаете, че това е начинът, по който получавате истинска и неподправена експертиза отвън във вашата система, за да ви помогне да разберете и как да се промените. Ако останете както сега затворени в себе си, оставате ограничени. Тогава никога няма да се развиете, защото не виждате какво трябва да направите.“, споделя Глен Грант.
„Хората, които имате в българските въоръжени сили са умни и способни както всички други. Те показват това отново и отново, когато провеждат учения на НАТО. Затова най-важното е да им бъде дадена свободата да се променят. Свобода на действие. Свобода на мислене. И свобода да се развиват. Изтласкайте мисленето и правото за промяна до възможно най-ниското ниво и променете правилата, за да отговарят на това, което хората правят, а НЕ ги принуждавайте да спазват стари правила!“, е съветът на военния експерт.
Целият разговор на Владимир Миленски и Глен Грант гледайте във видеото:
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"