9 Април, 2026

Пожарът в Малешевската планина продължава да гори, включват се два шведски самолета

Пожарът в Малешевската планина продължава да гори, включват се два шведски самолета

Все още гори пожарът в Малешевската планина над село Микрево, община Струмяни.  В гасенето на този пожар и на огъня в планината Славянка на българо-гръцката граница ще се включат два шведски самолета, съобщи вчера директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов.

Към  момента  няма разрастване на пожара в Малешевска планина над Струмяни.  До късно снощи продължи битката с огъня. Направени са широки  просеки,  за да бъдат защитени най-вече  трите села Цапарево, Кърпелево и Гореме. 

Територията на пожара обаче е  сериозна-  над 12 хиляди декара. Целият район е задимен, носи се натрапчива миризма на  изгоряла гора.

Екипите  от пожарните служби, горските стопанства и военнослужещи вече са в планината. Очаква се днес в гасенето по въздуха да се включи и хеликоптер, а утре идват самолетите от Швеция по задействания европейски механизъм за помощ при бедствия.

Между 10 и 12 000 дка горят в Малешевска планина и в планината Славянка
Много доброволци от общинските формирования в района пристигнаха в координационния център в село Микрево и очакват разпореждания от кризисния щаб. 

Вече няма опасност и от другата страна на границата. Пожарът в РСМ  е спрян и загасен на километър от нея. 

На българо-гръцката граница в планината Славянка продължават действията по недопускане на разрастването на пожара в българска територия. Огънят, който навлезе на 300 метра в борова гора е заграден  от широки просеки в квадрат от около 3000 декара в биорезервата Алиботуш. Над 80 огнеборци  продължават  гасенето и днес.

Огнеборците очакват днес допълнително доброволци. Създадена е организация за опазване на имуществото на 110-те жители на селата Цапарево и Кърпелево, които бяха евакуирани вчера.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посетят 24-та авиобаза Крумово. Двамата ще се срещнат с личния състав, във връзка с  участието на военнослужещи в борбата с големите горски пожари, съобщават БНР.

Военният хеликоптер "Кугър" отново ще се включи в гасенето на пожари след като са преминати нужните проверки и след определените часове работа, обясни министър Атанас Запрянов.
Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници