17 Май, 2026

ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС уточняват управленската програма и имената на министрите

ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС уточняват управленската програма и имената на министрите

Мария Габриел и Николай Денков, стопкадър: бТВ


Продължават разговорите между "Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ-СДС по уточняване на управленската програма и имената на министрите в бъдещия кабинет с втория мандат. Според заявката на акад. Николай Денков, в основната си част ще бъде запазен съставът на проектокабинета, който ПП-ДБ предложи още преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС. Част от одобрените министри трябва да потвърдят дали са съгласни да участват в кабинет, подкрепен от партията на Бойко Борисов. От ДБ настояват профилът на министрите да е експертен, а не политически.

В понеделник Габриел върна на президента Румен Радев първия мандат за съставяне на правителство без да предлага състав на Министерския съвет. Държавният глава все още не е обявил кога ще връчи втория мандат за съставяне на правителство на коалицията ПП-ДБ. Вчера той уточни, че това ще стане "в рамките на следващите дни".

ПП-ДБ и ГЕРБ пък обявиха, че са се договорили да съставят заедно правителство с втория мандат и със смяна на премиера на 9 месеца. Първо в ролята на министър-председател ще влезе акад. Николай Денков, а след това - кандидатът на ГЕРБ-СДС Мария Габриел.
Сподели:

Коментари (0)

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

По пътното платно има разлято гориво. Екипи на полицията пренасочват леките автомобили през прохода Шипка.

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Очаква се пресконференция с първите думи на певицата след победата във Виена от 17.00 часа по БНТ 1, а в 17.30 часа ще има и извънредна емисия

Борисов: Пресмятат цената на охраната, забравят, че 14 млрд. съм вкарал в бюджета за година

Борисов: Пресмятат цената на охраната, забравят, че 14 млрд. съм вкарал в бюджета за година

Вината е в мен, че подцених това, което идва в мрежите. Гледайте "Магьосникът от Кремъл", ще разберете изключително много неща. Умело ни закачиха с ДПС, а ние правихме само добри работи тогава, заяви лидерът на ГЕРБ