6 Декември, 2025

Предстои ни още много дълъг път от електорална демокрация от кремълски тип

Предстои ни още много дълъг път от електорална демокрация от кремълски тип

Авторът

Евгени Кънев

Напускането на Херсон от Русия подсказва стратегия на окопаване и запазване на завладяното. Поне до пролетта. А и за нова мащабна офанзива Русия няма нито подготвена армия, нито достатъчно муниции, но най-вече 
няма боен морал. Но докато Путин е на власт - скоро войната няма да има край.
Но покрай това знаменателно събитие не се обърна внимание на много 

важен детайл - Кремъл обяви изтеглянето си след изборите в САЩ,

 защото тази новина определено е в полза на демократите. Това подсказва, ако не преки връзки на Кремъл с някои среди на Републиканската партия, то поне важността, която Путин отдава на победата на републиканците. 
Републиканската партия все още не само не е скъсала с духа на Тръмп, но продължава да изповядва най-крайните възгледи за расите, имиграцията, абортите и половете. Не само умерените републиканци като дъщерята на Чейни и Мит Ромни са изолирани, а в изборите участваха над триста кандидати републиканци динайълисти, които не признават резултатите от президентските избори през 2020 г. Някои от тях вече са конгресмени и сенатори. От тези среди идват заканите за орязване на помощта за Украйна. 
На тези среди разчита Путин, а и Китай. Защото е ясно, че все още Китай, да не говорим за Русия не може да спечели срещу Запада в открит конфликт. И затова усилията са насочени към подкоповане на устоите на демокрацията в САЩ и Западна Европа. 

За някои е може би изненада, че най-големи успехи имат именно в САЩ. Всички заготовки на алтрайт пропагандата ги виждаме 

от България чак до САЩ

 Някъде хващат дикиш, другаде не. Всъщност, колкото по-силни са демократичните институции, толкова повече умерени стават крайно десните, за да пробият. Така в Италия, Франция и Швеция - никой засега не разглежда крайно десните като заплаха. Защото устойчивите институции в Западна Европа карат крайната десница да се сбогува с ксенофобията, расизма, крайните послания срещу половата идентичност. Но в САЩ радикализирането към крайности на една от двете партии е сериозна заплаха. Защото авторитарите не могат да се справят с невероятната устойчивост на демократичните институции. Освен… отвътре.

В България авторитарният модел като манталитет, поведение и знаци в публичното пространство е проникнал дълбоко в нашите проформа демократични институции. Примерно, нормално е президентът да действа в противовес на геополитическата ни ориентация; премиерът с години да не идва в парламента; главният прокурор да държи политически речи без грам свидетелство за пригодност за поста си; политически лидер системно и ежедневно да използва езика на омразата и сее необезпокоявано заплахи в разрез с Конституцията и т.н.
И всичко това се дължи на липсата на медии, които да се противопоставят. Както стана ясно - чрез скандал в контролираното БНР - с години ГЕРБ е подлагал на натиск БТВ, докато се стигне до момента телевизията да спира всяко свое предаване да отрази речта му, да дават трибуна на ББ от над час в прайм тайм да си развива опорките; след това на всеки час да ги повтарят. А в единствения случай, когато журналист плахо се усъмни в истинността на твърденията на ББ - лъсна цялата глупотевина на пропагандата му. За БНТ да не говорим, където президентските протежета в СЕМ блокираха смяната на Кошлуков.
Защото това е първият признак за авторитарна власт - когато 

политиците се изявяват в контролирана медийна среда,

 сега осигурявана от най-големите медии. Кога за последно си спомняте ББ, Радев, Карадайъ/Пеевски и Костадинов да са отговаряли на критични въпроси на журналисти?
Ако медиите служеха на обществото, а не на господарите си - тези фалшиви герои щяха да бъдат невъзможни. И ако в САЩ силните институции не позволиха на Тръмп да узурпира властта и съхраниха демокрацията, на нас ни предстои все още много дълъг път от електорална демокрация от кремълски тип до истинска либерална западна демокрация.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той