22 Август, 2026

Премиерът Денков пред ORF: Няма реални аргументи срещу приемането на България в Шенген

Премиерът Денков пред ORF: Няма реални аргументи срещу приемането на България в Шенген
Николай Денков

"Няма реални аргументи срещу приемането на България и Румъния в Шенген ", заяви премиерът Николай Денков в интервю за австрийската обществена телевизия ORF.

"Ако позицията на Австрия не се промени, българите според него ще бъдат разочаровани и то с основание, както и ще се създаде нестабилност на Балканския полуостров. България е изпълнила техническите изисквания за Шенген преди повече от 10 години. Федералният канцлер на Австрия беше категоричен, че няма проблем с България и Румъния, а с това как работи самото Шенгенско пространство. Но ако няма проблем с България и Румъния, защо ние сме наказвани за тези проблеми, които не са създадени от двете държави. Така че не е просто трудно, а невъзможно да се обясни на българите защо сме в тази ситуация. Тяхното разочарование ще бъде оправдано и те заслужават обяснение защо това се случва и защо Австрия има тази позиция без да има аргументи за нея", заяви той.

"Нашата граница е добре пазена граница към днешна дата. Оградата е ремонтирана няколко пъти и работи. Нека всеки, който се интересува да дойде да види подобренията, направени през последната година", категоричен е премиерът.

"Така че, не мисля, че проблемът е нашата граница. Не мисля, че имаме проблем с търсещите убежище. По-скоро това е вътрешен проблем за Австрия как да оцени какво е добро за ЕС и за самата Австрия. Както съм казвал, чувстваме се като заложници на дебата между Австрия и Европейската комисия, отколкото да сме виновни за нещо, което да пречи на влизането ни в Шенген. В момента имаме проевропейско правителство, един от приоритетите ни е да бъдем приети в Шенгенското пространство. Ако тези няколко месечни усилия не бъдат оценени от Австрия, разбира се, това ще предизвика разочарование и въпроси защо се случва по този начин и каква е ролята на Австрия тук, коментира премиерът Николай Денков.

Сподели:
Министър Стоянов: Американските самолети вчера напуснаха авиобаза "Безмер"

Министър Стоянов: Американските самолети вчера напуснаха авиобаза "Безмер"

Защо и какво означава това - очаквайте подробности

Николай Нанков: Днес Ловеч се прекланя пред героите, превърнали надеждата за свобода в реалност

Николай Нанков: Днес Ловеч се прекланя пред героите, превърнали надеждата за свобода в реалност

Днес прекланяме глава пред всички, които са се борили, страдали и жертвали себе си, за да може нашия град да поеме уверено към своето възраждане

Транспортният министър се оправдава: Нямам подозрения за шпионаж за руския самолет минал над България

Транспортният министър се оправдава: Нямам подозрения за шпионаж за руския самолет минал над България

Георги Пеев твърди, че всички документи по преминаването на Ил-76 са издадени по уставния ред и спазване на всички процедури

Коментари (0)