27 Август, 2026

Продава ли се наистина ритонът на Божков?

Продава ли се наистина ритонът на Божков?

„В Националния исторически музей не е имало проникване и не е имало изнасяне на каквото и да било. От НИМ е невъзможно да се изнесе дори средновековно копче“, увери пред БНР директорът на НИМ доц. Бони Петрунова.

Хазартният бос Васил Божков, който се укрива в Дубай от 11 повдигнати обвинения, твърди, че ритон от иззетата му колекция е обявен за продажба на свободния пазар.

Във Фейсбук той показва скрийншот от чат с неизвестен човек (името е заличено), който му праща снимка на ритона и пише на английски език: „На пазара е. Интересува ли Ви?“. Кореспонденцията е водена на 19 май.

Доц. Петрунова заяви, че всичко, донесено в НИМ, си е на мястото:

„Много ми е неприятно, че трябва да се занимаваме с такъв казус. Покрай него бяха изсипани невероятни обиди върху експертите на НИМ, което дълбоко ме възмущава и няма да го приема по никакъв начин. Ние съхраняваме над 100 000 инвентирани предмета, национално богатство на България“.

„Това, което Божков прави с това съобщение, прилича на нещата с „Левски“. Едни писма, обаждания, които предизвикват и се стига до това, че всичко това е един кьорфишек. Затова не мога да допусна, че може да бъде изнесено нещо, което е под защитата на музей и на прокуратурата“, коментира и археологът проф. Николай Овчаров.

„През годините Божков използваше пролуки и несъвършенства в Закона за културното наследство. Така той успя да направи и няколко изложби. В начина на придобиване на тези предмети е „заровено кучето“, смята той.

Сподели:
Илия Лазаров: ПП и ДБ дори не искат Гюров за президент - той е марионетка, Румяна Бъчварова управляваше държавата

Илия Лазаров: ПП и ДБ дори не искат Гюров за президент - той е марионетка, Румяна Бъчварова управляваше държавата

"Гюров е подставено лице и с него кукловодите искат да направят нов проект, защото "Да, България" фалира"

Откриха антракс във ферма в Ловешко - 21 души са били в пряк контакт

Откриха антракс във ферма в Ловешко - 21 души са били в пряк контакт

Заболяването е опасно, но не се предава от човек на човек

"Украйна високо цени подкрепата и приятелството на България" - Зеленски благодари на Йотова за писмото ѝ за Деня на независимостта

"Украйна високо цени подкрепата и приятелството на България" - Зеленски благодари на Йотова за писмото ѝ за Деня на независимостта

Той подчерта, че двете държави могат да извлекат значителни ползи от задълбочаването на двустранните отношения в множество области

Коментари (0)