"Бях издигнат от инициативен комитет. Аз се колебаех. Появи се моят приятел Красимир Вълчев и каза, че може да говори с партия ГЕРБ за евентуална моя подкрепа. Аз бях доста склонен да се кандидатирам вече, когато чух това, то ми даде известен кураж. Ако това е упрек, не разбирам защо. Другите двама основни кандидати са постъпили по същия начин. Очевидно е, че те са подкрепени от партии, с които са говорили и докато са обмисляли кандидатурата си. Партия ГЕРБ сигурно е допуснала много грешки, но очевидно има и много успехи. Иначе нямаше да ги избираме в продължение на 12 години. Те продължават да бъдат най-голямата българска партия", коментира пред БНР проф. Анастас Герджиков, кандидат за президент, издигнат от Инициативен комитет, подкрепен от ГЕРБ-СДС и БЗНС.
"Сделка с ГЕРБ няма. Разбрах, че те нямат условия. Искам да бъда кандидата на всички българи. Ще бъда еднакво справедлив към всички", заяви той и допълни:
"Идеята за върховенство на правото е сред основните, които отстоявам. Съдебната реформа е инструментът за постигането и.Трябва да се научим, че има правила и трябва да ги спазваме".
Проф. Анастас Герджиков смята, че ядрената енергетика е сравнително евтина и безопасна и тя може да замести опасните за околната среда производства.
"Твърде скъпо е да я развиваме в Белене. Трябва да се използват реакторите в АЕЦ "Козлодуй", смята той.
По темата за Република Северна Македония и пътя ѝ към Европейския съюз той подчерта, че България трябва да следва вече започнатата политика.
Още от България
Йовчев за заплахата от Иран: Може да е хибридна атака, но нека помолим Гърция да придвижи „Пейтриът“ към нас
Ние трябва да помолим отново гръцката страна, по линия на партньорството, да придвижат една от системите „Пейтриът“ близо до нашата граница, посочи бившият вътрешен министър
Шаламанов: Прелитането на руски самолет над България е прецедент - създава риск и води до противопоставяне
Бившият военен министър зададе и провокативния въпрос: Защо Сърбия поиска помощ от Русия за пожарите, а не от ЕС
Горещо, температурите достигат 38°, малко облаци засенчват само планините на юг
Максималните температури - между 33° и 38°, за София – около 34°. По Черноморието ще е предимно слънчево, максималните температури - между 26° и 30°.