"Не преставам да се учудвам как може да има все още някакво съмнение, когато абсолютно всички документи - публични и достъпни за всеки човек, говорят толкова ясно, че ние сме окупирани. Даже и нотата, с която Съветският съюз обявява война на България, говори това. Окупирани сме в продължение на три години - от септември 1944 г. до декември 1947 г. Издръжката, която плащаме на Червената армия, е над 133 млрд. лева. Т.е. близо 3/4 от националния доход на България отива за поддръжката и изхранването на окупационната армия", каза пред БНР историкът проф. Евелина Келбечева, университетски преподавател и сценарист на документалния филм "Второто освобождение".
По думите ѝ има "огромна падина" между това, което се знае като исторически достоверна картина на миналото, и отказа на обществото да види фактите:
"Това продължава да трови българското общество. Пропагандата, направила цялата тази фалшификация с "освободителите", продължава и до днес, тя не беше само 45 години. Има хора, които агресивно отричат и не признават това, което е вече безспорна истина за българо-съветските и българо-руските отношения".
Според проф. Келбечева сблъсъците пред Паметника на Съветската армия са само един "връх на айсберга, който е пълното изкривяване на българската история по отношение на ролята на Руската империя и на СССР в нашата история".
"Няма нищо добро, което да е дошло от изток, за нас!", категорична беше тя, цитирана от "24 часа".
Проф. Евелина Келбечева подчерта, че и Георги Раковски, и Васил Левски, и Захари Стоянов, и Стефан Стамболов са били против това България да бъде Задунайска губерния, "както руснаците се отнасят към нас".
"Двете тоталитарни чудовища - Германия на Хитлер и СССР на Сталин - които след това се сблъскват, първо си поделят Полша. Това са двете сили, които започват Втората световна война. Не знам български учебник, в който да се споменава този факт. Този факт стана повод за дебат на европейско равнище. Цялата изкривена и фалшифицирана история в момента е най-силното оръжие на пропутинската пропаганда".
Фактор
По думите ѝ има "огромна падина" между това, което се знае като исторически достоверна картина на миналото, и отказа на обществото да види фактите:
"Това продължава да трови българското общество. Пропагандата, направила цялата тази фалшификация с "освободителите", продължава и до днес, тя не беше само 45 години. Има хора, които агресивно отричат и не признават това, което е вече безспорна истина за българо-съветските и българо-руските отношения".
Според проф. Келбечева сблъсъците пред Паметника на Съветската армия са само един "връх на айсберга, който е пълното изкривяване на българската история по отношение на ролята на Руската империя и на СССР в нашата история".
"Няма нищо добро, което да е дошло от изток, за нас!", категорична беше тя, цитирана от "24 часа".
Проф. Евелина Келбечева подчерта, че и Георги Раковски, и Васил Левски, и Захари Стоянов, и Стефан Стамболов са били против това България да бъде Задунайска губерния, "както руснаците се отнасят към нас".
"Двете тоталитарни чудовища - Германия на Хитлер и СССР на Сталин - които след това се сблъскват, първо си поделят Полша. Това са двете сили, които започват Втората световна война. Не знам български учебник, в който да се споменава този факт. Този факт стана повод за дебат на европейско равнище. Цялата изкривена и фалшифицирана история в момента е най-силното оръжие на пропутинската пропаганда".
Още от България
Скандално: Правителството на Радев закрива Комисията по досиетата, за да топи бюджетния дефицит
Предложението идва само ден след като Гълъб Донев си назначи за съветник обявен за човек на ДС под псевдонима "Майстора"
Слънчево преди обяд, облачно след пладне - с дъждове на изток
Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°, за София - около 28
Дипломатическият скандал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски
Твърди се, че е заснет оригинален документ, който представлява дипломатическа кореспонденция между институциите на двете държави