"От Делта варианта няма минаване между капките. Ако при уханския вариант на коронавируса при болен съпруг вероятността да се разболее и жена му бе 40%, при британския е 70%, то при Делта вариантът няма начин в семейството да не се разболеят всички, които не са ваксинирани или преболедували", заяви пред бТВ проф. Тодор Кантарджиев.
"Новият вариант засяга повече млади хора и тинейджъри. В България имунизираните юноши обаче са много малко", съобщи проф. Кантарджиев и посъветва родителите да ваксинират децата си над 12 г.
"Доброжелатели посъветваха семейството ми да съм по-въздържан в критиките си, защото имам син на работа в държавна болница - да не почнат проверки" каза той, но отказа да конкретизира откъде е дошъл "съветът".
Иначе експертът обяви, че четвъртата вълна на COVID-19 вече е тук и че с последните дни на юли са си тръгнали и последните поводи за спокойствие.
"6 месеца след прекарана инфекция да се ваксинират желаещите. Трета игла няма да навреди. Вече обаче се говори, че имунитетът на преборилите болестта е доживот. На 1000 преболедували 7 се разболяват, от ваксинираните - 1-2%, важното е, че го карат леко, заяви още той.
Проф. Кантарджиев посочи, че немалка опасност са сезонните работници, които се прибират вече от Европа.
"Водещият сипмтом при делта варианта е – боли те гърло и имаш хрема, като хремата е много продължителна", каза още той.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас