5 Декември, 2025

Проф. Красимир Калинов: Очаквам ЦИК да прехвърли въпроса с ДПС към Административния съд

Проф. Красимир Калинов: Очаквам ЦИК да прехвърли въпроса с ДПС към Административния съд

Красимир Калинов

"ЦИК не може да вземе решение за ДПС. Получава се "Параграф 22". Това обясни пред БНР проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК.

Централната избирателна комисия прие документите и на двете враждуващи крила в Движението. Групата на Доган отива на изборите под името "Демокрация, права и свободи – ДПС". Тя ще се яви в коалиция със СБОР и Земеделски народен съюз. Групата на Пеевски ще участва във вота с партиите "Български глас" и "Новите лидери". Това ще стане, ако ЦИК реши да регистрира двете коалиции. Централната избирателна комисия поиска от двете враждуващи крила да докажат, че партия ДПС не е част от тях. 

Единственият изход е двете враждуващи фракции на ДПС да участват в изборите не като коалиция с други партии, а като физически лица, които просто да бъдат включени в листите, обясни проф. Калинов.

"Ако те не се разберат и настояват на абревиатурата "ДПС", няма как да стане. Т.е. забравяме за ДПС като абревиатура. Ако не го направят, тогава ЦИК трябва да отхвърли регистрацията и Административният съд да решава. Мисля, че  ЦИК ще прехвърли решаването на въпроса към Административния съд. Ако той бъде последователен, най-вероятно ще реши и двете да не участват в изборите, ако настояват на абревиатурата". 

Това, което ЦИК не може да направи, е да  регистрира и двете, отбеляза той. 

"Това е ситуация, която създава доста главоболия. До края няма да е ясно кой има право да участва в листите".

"Централната избирателна комисия не трябва да бъде на едно място с НС и депутатите", отбеляза проф. Калинов.

Той посочи основните проблеми, които трябва да реши ЦИК преди вота. 

"Важно е за изборите да се уточнят параметрите на това, което наричаме недействителен глас. Изтича гаранцията на принтерите. Те ще започнат по-често да гърмят. Освен това няма строга процедура по валидиране на софтуера".

Сподели:

Коментари (0)

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той 

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Не е ясно по какъв начин плавателният съд е навлязъл в българските териториални води.