28 Юли, 2026

Проф. Милко Палангурски: Страната ни е минирала сериозни територия по гръцката и турската граница

Проф. Милко Палангурски: Страната ни е минирала сериозни територия по гръцката и турската граница
Милко Палангурски

След 1989 г. става ясно, че по българските граници има 72 минирани полета, създадени по време на Студената война

По данни на местните хора на българо-гръцката граница се чуват гърмежи от мини. След 1989 г. става ясно, че по българските граници има 72 минирани полета, създадени по време на Студената война.

Историкът проф. Милко Палангурски разказа, че гърците правят отбранителна линия в края на 30-те години, а България е започнала да минира по-късно по силата на Варшавския договор.

Професорът обясни, че страната ни е минирала сериозно територия по гръцката и турската граница.

"А от своя страна южните ни съседки също са декларирали, че са разположили мини по границата", посочи историкът.

По времето на Иван Костов е била създадена група, която е успяла да деминира голяма част от полетата в нашата страна.

"Това е сложен, рисков и скъп процес", каза още той. 

Историкът поясни, че понякога мините се обезвреждат с помощта на природата, например - на дивите животни, и явно гърците са решили да постъпят точно така. 


Сподели:
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова  би трябвало да е от “Прогресивна България”

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”

"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.

Коментари (0)