24 Март, 2025

Проф. Палангурски: В исторически и съвременен план българското общество "се ослушва" какво става около нас

Проф. Палангурски: В исторически и съвременен план българското общество "се ослушва" какво става около нас

Милко Палангурски

„В исторически и съвременен план българското общество има традиция да се ослушва какво става около нас, поради липсата на идеята, че ние можем изцяло сами да си покриваме нещата. И това, колкото повече върви времето след Освобождението, се увеличава", коментира пред бТВ професор Милко Палангурски.

По думите му неслучайно сме сменяли основните си съюзници поне четири пъти.

„Увеличават се онези фигури, които смятат, че ние българите трябва да се съобразяваме изцяло с основните си цели и задачи към определен тип държави. Неслучайно сме сменяли поне четири пъти основните си съюзници и винаги завършваме по един и същи начин. Надявам се този път да не е така“, уточни той.

Според професорът България винаги търси някакви покровители отвън.

„Липсата на вяра в собствените сили е нещо, което възниква още в учредителното събрание. Защото ние сме създадени след една война между велики сили и част от българския елит се страхува, че няма силата да поведе страната сам и търси подкрепа отвън. Първоначално това е Руската империя. Винаги започваме нов цикъл – търсим някакви покровители“, добави проф. Палангурски.

Той смята, че никоя държава не съществува в пълна липса на контакти с външния свят, но не бива да се прекалява.

„Никоя държава, никой народ не съществува в някаква пълна липса на контакти. Но не бива да прекаляваме, защото в крайна сметка резултатите стават идентични. Оттук народът спира да вярва на политиците. Защото, когато обясняваш, че нещо зависи от някакъв външен фактор, хората смятат, че няма защо да влагат своята енергия. Отказът от гласуване е нещо такова“, каза още Милко Палангурски.

„Обществото трябва да реши дали ще контролира своите политически организации. Ако не ги контролира – те ще предлагат подкупи. В средата на 19-и век формираме поколението на възрожденците, които за по-малко от 20 години правят образователна система, революция и Конституция и 30 години по-късно най-възрастните триумфират с Независимостта. След като тези хора могат да се изправят срещу всички велики сили, това означава, че може“, допълни той.
Сподели:
Пеевски се вживя в ролята на Робин Худ, готов е да превърти играта

Пеевски се вживя в ролята на Робин Худ, готов е да превърти играта

Докато държавата работи на избирателен принцип и по нечия поръчка, винаги ще има усещане за несправедливост и винаги ще има хора, готови да се доверят на поредния самопровъзгласил се защитник и борец за справедливост

Христо Грозев с нови разкрития за мащаба на руските атаки срещу него

Христо Грозев с нови разкрития за мащаба на руските атаки срещу него

"Путин ме мрази и искаше да ме убие", твърди разследващият журналист в интервю за Channel 4 News по повод нов документален филм, свързан с покушенията срещу политически опоненти на Кремъл

Политолог: Ако решението за МЕЧ е тест, той е все едно да пъхнеш ръката си в кипяща вода

Политолог: Ако решението за МЕЧ е тест, той е все едно да пъхнеш ръката си в кипяща вода

Според Татяна Буруджиева това може да коства поста на Наталия Киселова, но стабилността на кабинета зависи единствено от ГЕРБ