6 Декември, 2025

Проф. Пламен Киров: Допълнително споразумение с Австрия за Шенген, нарушава решението на НС от 2018 г.

Проф. Пламен Киров: Допълнително споразумение с Австрия за Шенген, нарушава решението на НС от 2018 г.

Пламен Киров


Ако има допълнително споразумение с Австрия за Шенген, ще е в нарушение на решението на НС от 2018 година, Това каза пред БНР проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, като коментира твърдението на лидера на БСП Корнелия Нинова, че оповестеното от правителството по темата "Шенген" не представя пълно поетите ангажименти от страната ни. По думите ѝ кабинетът е поел ангажимент срещу частичното ни приемане в зоната без граничен контрол по въздух и вода да приемем обратно неограничен брой кандидати за убежище.

По-рано от правителството вече заявиха, че по въпроса за мигрантите България не поема никакви други ангажименти извън задълженията си по Регламента от Дъблин.

Според въпросния регламент България е длъжна да приема обратно мигранти, които са регистрирани или получили международна закрила у нас като първа държава, през която се влезли в ЕС, но след това са отишли в Австрия. От МС посочиха, че България не приема допълнителни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан. Страната има ангажимент да приема обратно хора, регистрирани у нас като търсещи международна закрила. За 2023 година приетите в България, върнати от Австрия бежанци, са 113. 69 са сирийци, а 24 от Афганистан

Проф. Киров призова управляващите да си признаят дали са подписали някакво споразумение, или "са си говорили приятелски, т.е. джентълменско споразумение сме постигнали".

"Трябваше да настояваме да се приложи европейското законодателство и след като сме изпълнили своите ангажименти, трябва да сме в Шенген като всички останали държави".

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той