27 Август, 2026

Проф. Александрова: Напълно вероятно е "британският щам" отдавна да е дошъл в България

Проф. Александрова: Напълно вероятно е "британският щам" отдавна да е дошъл в България

"Напълно вероятно е т.нар. британски щам да е дошъл в България отдавна", каза пред БНР проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.

Според нея, за момента няма категорични доказателства, че той е в България, но подчерта, че вероятно е въпрос на време да бъде установен. 

По думите на вирусолога, все още е много малко информацията за новия вариант на Covid-19:

"Има 23 мутации и една от тях спомага той да се предава много по-добре между хората - с 50 до 70%. Този вирус трябва максимално да бъде ограничен в неговото разпространение, защото колкото повече се разпространява, толкова се увеличават шансове да възникват нови мутации". 

Тя беше категорична, че ваксините, които се използват сега срещу Covid-19, не могат да бъдат компрометирани от британския вариант на коронавируса, но за южноафриканския вариант текат усилени проучвания все още.

"2021-ва ще е годината не само на ваксините, но и на новите варианти", изтъкна проф. Александрова и добави, че трябва да бъдем подготвени за това и не изключи възможността ваксините също да бъдат актуализирани.

Сподели:
359 са вече загиналите от опустошителните наводнения в Непал

359 са вече загиналите от опустошителните наводнения в Непал

Наводненията са близо до границата с Китай. Китайските власти съобщиха за още трима загинали на територията на Тибет.

Парламентът прие една трета от директорите в публичните компании да са жени

Парламентът прие една трета от директорите в публичните компании да са жени

С промяната в закона българското законодателство се привежда в съответствие с европейското по отношение подобряването на баланса между половете сред директорите на дружества, регистрирани на фондовата борса

ПП внася законопроект за по-евтина и бърза таксиметрова услуга

ПП внася законопроект за по-евтина и бърза таксиметрова услуга

Законопроектът предвижда такситата да се движат по бус лентите, но само когато превозват пътници. "Крайно време е София да стане европейски град", каза Василев.

Коментари (0)