"Служебното правителство ще приоритизира мерки в социалната сфера", прогнозира бившият социален и икономически министър Лидия Шулева.
"Хубаво е, че министър-председателят има богат опит в социалната сфера. Има и вицепремиер социален министър. Мисля, че немалка част от мерките, които ще предприеме това правителство ще бъдат насочени в социалната сфера. Една от основните задачи, с която новия кабинет трябва да се заеме е да определи и разшири кръга на хората, които имат нужда от енергийно подпомагане", коментира служебното правителство и неговите първи стъпки Лидия Шулева.
"Имайки предвид нещата, които Гълъб Донев направи като социален министър в предишното служебно правителство на президента, смятам ,че би могъл да вземе като отправна точка хората, които са под линията на бедност. Те са много повече от тези, които са обхванати от енергийното подпомагане", допълни Шулева.
"Служебното правителство няма правомощия да намали ставката на ДДС, но има други възможности, като да продължи и развие ваучерните програми. Служебното правителство може да създаде ваучерни програми за различни нужди, да дава целево финансиране за определен вид нужди, като ток, лекарства и други", обясни здравният икономист Аркади Шарков.
"Първоначално трябва да се обърне внимание на хората, които са в риск от изпадане. Август и септември ще бъдат сравнително спокойни месеци, но октомври се очакват много по-големи ексцесии по отношение на цени", смята още той.
Още от България
2 катастрофирали коли затрудниха движението по пътя Варна - София край Търново
За преглед във великотърновската болница са откарани три деца, пътничка и водачът на единия автомобил
Евакуираха десетки заради пожар край Кошарица, огънят наближи къщи
Районът е бил силно задимен, което е наложило извеждането на живеещите в най-засегнатия участък
Пожар пламна в Баритна мина край Стара Загора
На място са изпратени шест екипа на пожарната, които работят за овладяване на стихията