29 Юли, 2026

Публикуваха промените за закриването на специализирания съд и прокуратура

Публикуваха промените за закриването на специализирания съд и прокуратура


Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за съдебната власт, с които се предвижда закриването на специализирания съд и прокуратура и се отменят т.нар. кариерни бонуси в съдебната система.

Промените по отношение на спецправосъдието са мотивирани с необходимостта да се гарантират конституционния принцип за независимост на съдебната власт и защитата на конституционните права на гражданите, като се прави констатацията, че за десетгодишния срок на своето действие специализираните съдилища и прокуратури не са постигнали заложените със създаването им през 2011 г. цели.

Приложена е и статистика в подкрепа на това твърдение. Цитират се и критичните оценки  за ефективността им в доклади на Европейската комисия и на международни организации.

Законопроектът подробно урежда процедурата по приключването на висящите съдебни производства, както и кадровия статус на съдиите и прокурорите в специализираните съд и прокуратура.

С него се премахват и специалните привилегии на членовете на ВСС, главния инспектор и инспекторите от ИВСС след края на мандатите - възстановяване на длъжността с една степен по-висока от заеманата преди избора им, както  и правото да получават парично обезщетение, обвързано със стажа им.
Сподели:
Дебатът за Национална детска болница прерасна в скандал, бяха наказани депутати

Дебатът за Национална детска болница прерасна в скандал, бяха наказани депутати

Спорът възникна между народни представители от опозицията и депутата от ПБ Стоян Тричков, който си позволи да обвини опозицията в "лъжи"

Заиграването с МиГ-29 е диверсия срещу националната сигурност и срещу модернизацията на българските ВВС!

Заиграването с МиГ-29 е диверсия срещу националната сигурност и срещу модернизацията на българските ВВС!

България няма моралното право да „краде“ бойни способности от воюваща Украйна, а българските пилоти днес заслужават модерна западна техника, интензивни полети и командири, които гледат напред и нагоре, а не към ръждясалите военни складове на разкапващата се съветска империя.

Радев с критика към прокуратура, надява се МВР и службите да разплетат политическата корупция

Радев с критика към прокуратура, надява се МВР и службите да разплетат политическата корупция

Премиерът коментира и предстоящия избор на нов Висш съдебен съвет, който според него трябва да покаже дали съдебната власт е готова да се освободи от зависимостите на миналото

Коментари (0)