26 Февруари, 2026

Радев: Безусловни оставки, имам готов вариант на конституция

Радев: Безусловни оставки, имам готов вариант на конституция

Румен Радев

Десетки граждани, които не одобряват Радев, се събраха на протест пред входа на ВУЗ-а, но така и не успяха да видят държавния глава

Незабавни оставки, служебно правителство. Именно тези нестихващи протести са истинският, общественият вот на недоверие към правителството. Не може проваленото управление на Борисов изобщо да води каквито и да е конституционни дебати и да продължава да определя бъдещето на страната. Това заяви президентът Румен Радев, който откри учебната година във Военната академия.

Цинично е това управление, което погази конституцията, сега да има амбицията за нова конституция, добави Радев. Той допълни, че българите независимо от различните политически убеждения, са единни в решимостта си да отстранят тази власт, символ на корупцията и застоя.

„Това управление приключи морално и е важно час по-скоро да приключи и формално. Всичко друго е агония и пилеене на историческо време”, добави още Радев. Най-важното за управляващите и за народните представители е, когато оставката стане факт, а тя е неизбежна, те в никакъв случай да не гласуват за експертен кабинет, защото хората протестират и искат оставката на това управление, за да се сложи край на режима Борисов, а не този режим да се бетонира зад експертен кабинет, който няма да е нищо повече освен марионетка на сегашния режим, подчерта Радев.

Експертен кабинет ще бъде измама към очакванията на българите. При експертен кабинет, режимът на Борисов пак ще организира изборите, а това означава да си гарантира пожизнено управление. Докато не видя подадени оставки безусловно, няма да се въвличам в дебат, имам готов вариант на конституция, каза Радев.

Ще инициирам веднага дебата за конституция експертно, в момента в който видя оставките. Нагли са опитите за пожизнено управление на Борисов в този си вид. Трябва да се гарантира категорично машинното гласуване, отбеляза още президентът, цитиран от БГНЕС.

radev-protest_01_09.jpg

Няколко десетки граждани, които не одобряват поведението на президента, се събраха на протест пред официалния вход на военния ВУЗ, за да причакат Радев на излизане. Те обаче нямаха шанс да го срещнат, защото президентът обаче беше изведен от задния изход на Академията. Протестиращите скандираха "Предател" и "Радев, оставка!".
Сподели:

Коментари (0)

Гюров назначи Велизар Шаламанов за заместник-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за заместник-министър на външните работи

Той е заемал министър на отбраната през 2014 г., както и заместник-министър на отбраната от 1998 до 2001 г.

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Хората трябва да могат да направят информиран избор, честно е да знаеш за кого гласуваш, изтъква народният представител от „Да, България“

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

Според проучване на Центъра за анализ и маркетинг (ЦАМ) пет партии имат реален шанс да влязат в следващия парламент