9 Февруари, 2026

Радев: Крайно време е партиите да поемат политическа отговорност

Радев: Крайно време е партиите да поемат политическа отговорност

Румен Радев

"Крайно време е партиите да поемат политическа отговорност. Този път те нямат право на грешка", заяви президентът Румен Радев пред журналисти във Варна.

"Оставката на Иван Гешев ще бъде в полза на гражданското общество", смята Радев.

Според него, "оглушителното мълчание за вихрещата се корупция на най-високи места в държавата, знаковите корупционни скандали, които обиколиха световните медии, за харчените на тъмно публични средства, докато в същото време прокуратурата удобно клеветеше неудобните, делегитимира самата прокуратура и главния прокурор".

"Това е закономерен резултат от всичко случило се до момента", заяви Радев.

"Обществото ни очаква от партиите, които се обявиха срещу порочния управленски модел, да представят в диалог конкретни решения, а не оправдания", подчерта Радев.

"Ако се стигне до нови избори и ново служебно правителство, мое право е да посоча състав на кабинет. Ако се предложи от партиите този служебен кабинет да продължи като редовно правителство, това е съвсем друго. Но редовният кабинет означава ясна политическа отговорност от партиите. Партиите трябва да излъчат ясни политически позиции, чрез позициите, които те определят. Крайно време е партиите да поемат политическа отговорност, хората не гласуват за този служебен кабинет", коментира Радев, цитиран от БГНЕС.

Той съобщи, че ще започне консултациите с парламентарно представените групи възможно най-бързо, но кога ще връчи първия проучвателен мандат зависи от партиите.

"Този път те нямат право на грешка", предупреди държавният глава.

Сподели:

Коментари (0)

 Атанас Атанасов: "Петрохан" е  тежка криминална аномалия на едно затворено общество

Атанас Атанасов: "Петрохан" е тежка криминална аномалия на едно затворено общество

По думите му „вероятно става въпрос за убийство и самоубийство“, но подчерта, че „трябва да се изяснят всички факти и доказателства

Ивайло Мирчев с проект:  Задължаваме ДАНС и прокуратурата да предоставят всички документи, свързани с НАКЗТ и случая „Петрохан“

Ивайло Мирчев с проект: Задължаваме ДАНС и прокуратурата да предоставят всички документи, свързани с НАКЗТ и случая „Петрохан“

"Изискваме те да бъдат предоставени незабавно, а класифицираните да бъдат разсекретени, за да бъдат публични, за да се запознае с тях обществото", пише той

Пожарът в „Петрохан“ е запален от тримата мъже, чиито тела бяха намерени в хижата (видео)

Пожарът в „Петрохан“ е запален от тримата мъже, чиито тела бяха намерени в хижата (видео)

На единия от записите се чува разговор:  „Благодаря ви за всичко“, „Да тръгваме!“, „За мен беше чест“.