6 Юни, 2026

Радев наложи ново вето

Радев наложи ново вето
Румен Радев

Президентът Румен Радев наложи вето върху възстановяването на правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет и на главния прокурор.

"Широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите на 1 февруари преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, което е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие", заявява президентът Румен Радев по повод наложеното от него вето.

В мотивите си държавният глава припомня, че с последните изменения и допълнения в основния закон  Висшият съдебен съвет бе реорганизиран чрез разделянето му на два съвета – съдийски и прокурорски, а правомощията на главния прокурор и на прокуратурата бяха силно редуцирани.

Румен Радев възразява и срещу наложените ограничения на правото на обвиняемите да се запознаят с доказателствата при определяне на мярка за неотклонение "задържане под стража". 

Президентът счита, че този подход не намира опора в Директива 2012/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 година относно правото на информация в наказателното производство, която изрично постановява, че нищо от нейните разпоредби не може да се тълкува като отстъпление от процесуални гаранции, установени в правните системи на държавите членки.

"Преразглеждането на оспорените разпоредби е възможност за Народното събрание прецизно да изпълни първоначалната цел на законопроекта без да допуска погазване на йерархичната система на нормативните актове, на процедурните изисквания на конституционното нормотворчество и на правовия ред, на който се гради обществото ни", посочва още в мотивите си държавният глава.
Сподели:
Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)

Автобус се преобърна в София - двама души загинаха, 11 са тежко ранени (обновена)

Според дежурния диспечер на градския транспорт, в автобуса се е врязала лека кола, която се е състезавала с друг автомобил

Демерджиев обвини посланика на Украйна в намеса по казуса с Олег Невзоров

Демерджиев обвини посланика на Украйна в намеса по казуса с Олег Невзоров

В МВР имат данни накъде се е придвижил Невзоров

Вили Лилков: Едни и същи среди охулват жертвите на руската тирания - сега и преди век

Вили Лилков: Едни и същи среди охулват жертвите на руската тирания - сега и преди век

"Москва обявява, че тези, които бягат от болшевиките, са врагове, следователно са врагове и на българските комунисти!"

Коментари (0)