25 Декември, 2025

Радев не пуска промените в закона, с които студеният резерв се осигурява от държавна ТЕЦ

Радев не пуска промените в закона, с които студеният резерв се осигурява от държавна ТЕЦ

Президентът не е издал указ за влизане на законодателните промени в сила

От днес електроенергийната система няма т.нар. студен резерв - мощности, които да бъдат активирани при аварийни ситуации, съобщава "24 часа".

Причината е, че договорите с централите, които го осигуряват, изтекоха на 31 юли. А нови няма, тъй като бе променен законът и студен резерв вече ще се осигурява от държавната ТЕЦ "Марица-изток 2".

Но до 31 юли президентът Румен Радев не е издал указ за влизане на законодателните промени в сила. Във Фейсбук председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов се обръща към Христо Иванов - съпредседател на "Демократична България", с думите: Защо Румен Радев не издаде указ за Закона за студения резерв (ЗМСМА), чиито търгове по ЗЕ трябва да се проведат до края на юли? Господин Иванов, защо не го питате? Май тия зависимости не ви дават да питате когото трябва? Може би съжалихте, че вдигнахме много шум и се спряха търгове за 58 милиона лева....?

От Министерството на енергетиката заявиха, че е създадена необходимата организация и при необходимост министърът по закон има право да възложи на всяка базова централа да активира блокове. 

Сподели:

Коментари (0)

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина

Тиха нощ, свята нощ! Честито Рождество!

Тиха нощ, свята нощ! Честито Рождество!

С появата на Младенеца се поставя началото на новото летоброене

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности