8 Януари, 2026

Радев: Вписване на българите в Конституцията на РСМ преди началото на преговорите с ЕС

Радев: Вписване на българите в Конституцията на РСМ преди началото на преговорите с ЕС

Искаме категорични гаранции от Скопие за спазването на правата на българите в РСМ

Българският президент Румен Радев поиска ясни и категорични гаранции от страна на властите в Скопие за спазването на правата на българите в РСМ и изкореняването на езика на омразата срещу българите там, предаде репортер но БГНЕС.

Радев поиска вписването на българите в Конституцията на РСМ преди началото на преговорите за присъединяване на РСМ към ЕС, както и запазването на нашето културно-историческо наследство и изкореняването на езика на омразата в РСМ. Президентът подчерта, че не подкрепя никакви малцинствени и сепаратистки течения. Това стана по време на срещата на президента с представителите на българските организации и сдружения в РСМ.

Наред с всички дейности за задълбочаване на отношенията, трябва да има ясен календарен график за решаването на отворените проблеми. Настоявам за ясни гаранции, подчерта Радев. Държа вписването на македонските българи в конституцията да бъде задължително условие за началото на преговорите. Преди да отворим вратата да има ясен и устойчив процес на изкореняване на езика на омраза. Трябва да се сложи край на този език, уточни още той.

Това не е намеса в делата на РСМ. Това е израз на нашата загриженост и подкрепа пътят на РСМ да се основава на европейските принципи и норми. Не подкрепям никакви идеи за малцинства и сепаратистки течения. Ценим и държим вие да сте пълноценни граждани на РСМ, заяви Радев.

Тази позиция изразявам пред двете правителства и европейските институции. Настоявам пред всички европейски лидери за вашите права, каза още той.

От своя страна лидерът на Гражданския демократичен съюз /ГДС/ Петър Колев заяви, че думите на президента и неговите действия подсказват, че в България съществуват съвременни и модерни политици, които ги разбират.

Във вашите думи виждам не поредната декларация, вашите думи и действия подсказват, че в България съществуват съвременни политици, които изцяло разбират нашите мечти, надежди и стремежи. А те не са толкова сложни за разбиране, ние искаме в нашата страна децата ни да могат свободно да се самоопределят като българи. Ние искаме в нашата родина РС Македония да можем да участваме пълноценно и интегрирано в нейния политически, икономически, културен и обществен живот, заяви Петър Колев.

Ние искаме ясно и категорично да бъде защитено българското културно и историческо наследство в РСМ, защото ежедневно със собствените си очи виждаме как то се руши. Затова настояваме за неотложни действия в посока да бъдат направени промени за изсветляването на историческата истина за нашите общи предци, която безспорно, ясно и категорично да бъде отразена в образователния процес в РСМ, защото никой от нас повече не може да търпи децата ни да се връщат от училище разревани, защото българите там са обявявани за фашисти, окупатори и татари, които са били най-големият враг на нашата държава РСМ. Това положение, този език на омразата не може да се търпи нито от нас, нито от целия цивилизован свят. Очакваме ясни и категорични действия в тези посоки.

Промяната на учебниците и отразяването на историческата истина е фундаментът, върху който ще изградим бъдещите си взаимоотношения. Бъдещите поколения в РСМ и България ще имат такива отношения, каквито този образователен процес създаде в тяхното съзнание.

За нас отношенията между РСМ и България трябва да бъдат на плоскостта на взаимното уважение, дълбока почит и признателност, отчитане и запазване на общото историческо наследство, каза още Колев.

За нас по-сериозен съюзник в ЕС в лицето на България няма. Затова се радваме, че всички наши искания днес се разбират не само от институциите на България, но и от европейските институции.

Нашите искания за равенство пред законите на РСМ е един от фундаментите на ЕС. Ние не желаем да бъдем третирани повече като граждани второ качество, каза Колев.

Нашето искане за зачитане на културното и историческото наследство, за неговото съхранение и сериозната борба срещу езика на омразата в учебниците, обществения и политически живот на РСМ са също европейски ценности. Ние очакваме ясна и категорична позиция по тези въпроси преди РСМ да започне преговори с ЕС, подчерта отново Колев.

В последния период от време много информации се появиха в публичното пространство, следейки тези информации в нас започва да се създава представа, че може би българското правителство е поело ангажименти, които ангажименти ще доведат да това тези въпроси да бъдат отложени в преговорния процес. За нас тази позиция е рискована. За това ние днес сме тук в София в президентската институция, следобед ще бъдем в МС, а утре в НС, за да чуем ясно и категорично дали България продължава да подкрепя нашите справедливи искания за равенство, за зачитане на културно историческото наследство в РСМ, за промяна и сериозни крачки в борбата с езика на омразата в РСМ, което трябва да се случи преди започването на преговорите на Скопие с ЕС, уточни Петър Колев.

В делегацията има представители от КЦ "Иван Михайлов"- Битоля, Сдружение „Трибуна“- Прилеп, Сдружение „Македонско-Българско приятелство“- Скопие, Сдружение „Коридор 8“- Скопие, Сдружение „Интеракция“- Охрид, Сдружение „Единство“-Кочани и ПП Гражданско демократичния съюз (ГДС). Те ще бъдат представени от Люпчо Георгиевски, Георги Църномаров, Благой Шаторов, Владимир Перев, Атанас Величков, Игор Билбиловски, Илия Стояновски, Александър Димитровски, Димче Петкоски, Георги Трендафилов и Петър Колев, съобщава БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Фирма неправомерно е повишила цените на закуските в 4 училища в София

Фирма неправомерно е повишила цените на закуските в 4 училища в София

„В момента системата е затворена и не може да се коригират цените, но следващата седмица ще са на старите цени, а родителите ще бъдат компенсирани“, обяви кметът на район "Красно село"

АПИ призова шофьорите да тръгват подготвени за зимни условия

АПИ призова шофьорите да тръгват подготвени за зимни условия

Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, спазвайки дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките

Очаква ни дъжд с гръмотевици и вятър, а на север по-късно и сняг

Очаква ни дъжд с гръмотевици и вятър, а на север по-късно и сняг

Температурите ще останат почти без денонощен ход - от около минус 3° в северозападните до 11°-13° в югоизточните райони, в столицата - около минус 2°