Българските представители в Европейския парламент са на различна позиция доколко двустранният протокол към договора за приятелство и добросъседство със Северна Македония ще бъде наистина гарант, че западната ни съседка ще спазва ангажиментите си по документа, съобщи БНР.
Припоомняме, че пезидентът Румен Радев настоява за писмени гаранции, че Северна Македония ще се придържа към ангажиментите си. Очаква се протоколът да бъде изготвен през ноември.
Двустранният протокол евентуално би дал допълнителни гаранции и за двете страни, че договорът от 2017 г. ще бъде изпълнен в своята цялост, смята докладчикът за Северна Македония в Европейския парламент и евродепутат от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. Според него това ще бъде „спомагателен инструмент“.
„Явно е, че имаме нужда от допълнителен инструмент, който да ни върне на полето на прагматичната политика“.
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов е на мнение, че това е начин въпросът да се реши. Въпреки наличието на договор, имаме обосновани причини да смятаме, че договорът не беше изпълняван от страна на Северна Македония, изтъква той.
Витанов вижда във всеки допълнителен писмен документ, който дава гаранции за спазване на договора, е „форма за решаване на настоящата ситуация“.
На противоположно мнение е евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев.
„Никакъв лист хартия не е достатъчен. Ние подписахме и беше ратифициран договорът за общата история, който после Зоран Заев интерпретира като обща история на цяла Европа и на цялото човечество на тази земя“, коментира Ковачев.
„Само единствено двустранен протокол няма да бъде достатъчен, но при всички положения е добра стъпка“, изтъква евродепутатът от групата на европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки. По думите му по двустранния документ трябва да има гаранции от трета страна – например европейска институция.
Още от България
Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго
При нови избори ще има вкарване на нови дизайнерски проекти в идеята за безкрайно раздробяване на политическото пространство
Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени
Припомни, че по негово искане бе свикан Централният епизоотичен съвет.
Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи
Ние трябваше да вземем своето решение, то беше комуникирано с Явор Божанков и Даниел Лорер още в понеделник