23 Декември, 2025

Регулярните доставки на инсулини ще бъдат възобновени

Регулярните доставки на инсулини ще бъдат възобновени

"Този казус не е от сега. Още през септември - ноември темата се завъртя в публичното пространство. Тогава започна подготовка на проект за изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, която завърши при настоящото правителство и в момента проектът за изменения е качен за обществено обсъждане. За да се реши напълно този казус за момента зависи по скоро от външни фактори, но вътрешните фактори, от които зависи това как България може да се справи с недостига, той ги засяга", отбеляза Аркади Шарков, съветник на здравния министър пред БНР.

По думите му се предвижда промяна на формулата в системата, която проследява количествата на лекарства в България, и процента, под който се счита, че един лекарствен продукт е дефицитен. Към момента този процент е 65%. С промените той се увеличава на 100%, т.е. продуктът ще се счита за дефицитен, ако наличието му е под 100%, обяви експертът той.

Освен това ще се следи и потреблението на съответния лекарствен продукт не за 6 месеца, а вече за година назад, за да може да се изчисли нуждата и количествената наличност в страната. 

Шарков подчерта, че един от лекарствените продукти за диабетноболни продължава да се използва и за отслабване. По думите му независимо от голямото произведено количество от компанията, дефицитът е на световно ниво. 

За износа на лекарства здравният експерт коментира, че от една страна износът е изгоден, защото цените на лекарствата в България са едни от най-ниските в ЕС. Другото обаче са обемите на пазарите навън и търсенето - това прави изгодно изнасянето на продукти навън. Има зададени регулации в тази посока от страна на министерството, посочи Шарков. По думите му в бъдеще има опцията министърът да спира износа на дадено лекарство при определени условия. Това е част от мерките, които тепърва ще обсъжда парламентът, уточни той.

Системата за верификация не работи като система за проследяване, нейната цел е да предпази пазара от наличието на фалшиви лекарства, заяви още Аркади Шарков. 

Сподели:

Коментари (0)

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

Весела Чернева: ЕС се отказа от замразените руски активи след като Макрон "предаде" Мерц

По думите на зам.-директора на Европейския съвет за външна политика България в Брюксел са били изненадани от колебливата позиция на България

Евелина Славкова: Имам две хипотези за президента Радев, едната от тях и много рискова

Евелина Славкова: Имам две хипотези за президента Радев, едната от тях и много рискова

Социологът от агенция "Тренд" очерта някои от знаковите събитие на отминаващата 2026 година